معرفی و آشنایی کامل با ابزارهای سئو

معرفی و آشنایی کامل با ابزارهای سئو

معرفی و آشنایی کامل با ابزارهای سئو

معرفی و آشنایی کامل با ابزارهای سئو

همانطور که می‌دانید؛ بعد از اتمام طراحی سایت، تازه کار اصلی شروع می‌شود. برای اینکه سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجو همانند گوگل پیشرفت کند و دیده شود باید سایت قوی داشته باشید و روی سئو سایت کار کنید. بهبود سئوی وب سایت همواره یک دغدغه برای مدیران سایت می‌باشد. وبمستران و سئوکاران برای اینکه بتوانند یک سایت از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهند، می‌بایست از ابزارهای آنلاین استفاده نمایند. ابزارهای سئو اصولا یا رابگان هستند یا با پرداخت هزینه قابل استفاده هستند. با ما همراه باشید تا به معرفی و آشنایی کامل با ابزارهای سئو بپردازیم.

این ابزارها سایت را از جنبه‌های مختلف مانند سئو، کلمات کیدی، بررسی کدها، تصاویر، بک لینک‌ها، لینک‌های داخلی، محتوا، سرعت سایت و… بررسی می‌نمایند.

در این مقاله به ارائه ابزارهای رایگان سئو و همچنین برخی ابزارهایی که با پرداخت هریته قابل استفاده هستند، پرداخته‌ایم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ابزارهای رایگان سئو، مقالات 10 ابزار رایگان جستجوی کلمات کلیدی و ابزارهای رایگان جستجوی کلمات کلیدی را مطالعه نمایید.

  1. Google PageSpeed Insights

   سرعت و قابلیت استفاده سایت خود را در چندین دستگاه بررسی کنید.

   Google PageSpeed Insights
   محدودیت: ندارد.

   URL را وارد کنید، و این ابزار زمان بارگذاری و عملکرد آن URL را در دسکتاپ و موبایل تست می‌کند. سپس عملکرد سایت شما را از 0 تا 100 درجه‌بندی می‌کند. دقیقاً به شما می‌گوید که سرعت بارگذاری سایت با توجه به معیارهای مختلف چقدر طول می‌کشد و همچنین زمینه‌هایی را برای بهبود پیشنهاد می‌کند. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله‌ی معرفی و رفع خطای Core Web Vitals را مطالعه نمایید.

  2. Ahrefs Webmaster Tools

   یک technical audit از سایت خود انجام دهید.

   Ahrefs Webmaster Tools

   محدودیت: 10000 اعتبار خزیدن در هر پروژه در ماه.
   برای Ahrefs Webmaster Tools ثبت نام کنید، وب سایت خود را تأیید کنید و می‌توانید وب سایت خود را برای بیش از 100 مشکل فنی سئو بررسی کنید. این ابزار همچنین پیشنهاداتی در مورد نحوه رفع آن‌ها ارائه می‌دهد.
   پس از اجرای audit، همچنین زمینه‌هایی را پیشنهاد می‌کند که می‌توانید لینک داخلی خود را بهبود بخشید، که به افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو کمک می‌کند. این ابزار همچنین به شما این امکان را می‌دهد رتبه‌بندی کلمات کلیدی ارگانیک سایت خود و افرادی که به شما لینک می‌دهند را مشاهده کنید.

  3. Answer the Public

   صدها ایده برای کلمه کلیدی بر اساس یک کلمه کلیدی واحد.

   Answer the Public

   محدودیت: سه جستجوی رایگان در روز. برای استفاده از آن‌ها باید ثبت نام کنید.
   هر کلمه کلیدی مرتبطی را وارد کنید، و Answer the Public فهرست بزرگی از فرصت‌های کلیدواژه طولانی، به‌علاوه سوالات متداول پرسیده شده را ارائه می‌دهد.

  4. Google Analytics

   آمار وب و بازدید جستجو را کامل کنید.

   Google Analytics

   محدودیت: هیچ محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد، اما کلمات کلیدی که ترافیک ارگانیک را برای شما ارسال می‌کنند پنهان هستند.
   قدرتمندترین ابزار تجزیه و تحلیل رایگان موجود، Google Analytics می‌باشد که تقریباً هر بیت ترافیکی را که می‌توانید در وب سایت خود تصور کنید، ردیابی می‌کند. (از کجا آمده است، کدام صفحه آن را دریافت می‌کند و غیره).

   در حالی که صرفاً برای سئو نیست، اما همچنان یک ابزار مفید برای ردیابی ترافیک از جستجوی ارگانیک است. با این حال، گوگل آنالیتیکس از آن زمان دیگر نشان نمی‌دهد که کدام کلمات کلیدی آن ترافیک را برای شما ارسال می‌کنند. باید آن را با ابزاری مانند Keyword Hero جفت کنید تا آنچه در پشت (ارائه نشده) وجود دارد را کشف کنید. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گوگل آنالیتیکس، مقاله‌ی گوگل آنالیتیکس چیست را مطالعه نمایید.

  5. Google Search Console

   تجزیه و تحلیل مداوم وب سایت، هشدارها و گزارش‌های خطا

   Google Search Console

   محدودیت: فقط تعداد انگشت شماری از مسائل فنی سئو، 1000 بک لینک برتر و 1000 کلمه کلیدی ارگانیک برتر را نشان می‌دهد.

   گوگل سرچ کنسول به شما این امکان را می‌دهد که موتور جستجوی پرکاربرد در مورد وب سایت شما چه فکر می‌کند. می‌توانید از آن برای بررسی و رفع مشکلات فنی در وب سایت خود، مشاهده داده‌های مهم SEO مانند کلیک‌ها، برداشت‌ها و میانگین رتبه‌بندی، ارسال نقشه‌های سایت (sitemaps) و موارد دیگر استفاده کنید. اگر رتبه‌بندی در موتورهای جستجو مانند Bing و Yandex برای شما مهم است، توجه داشته باشید که آن‌ها نیز سرچ کنسول خود را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گوگل سرچ کنسول، مقاله‌ی معرفی کامل گوگل سرچ کنسول را مطالعه نمایید.

  6. Ahrefs’ Backlink Checker

   تجزیه و تحلیل جامع لینک

   Ahrefs’ Backlink Checker

   محدودیت: رایگان برای 100 بک لینک برتر
   نسخه رایگان Backlink Checker Ahrefs 100 بک لینک برتر به هر وب سایت یا URL را به همراه تعداد کل بک لینک‌ها و دامنه‌های ارجاع دهنده (لینک های سایت‌های منحصر به فرد)، رتبه دامنه (DR) و رتبه بندی URL (UR) در صورت لزوم نشان می‌دهد. یک راه عالی برای استفاده از این ابزار، چسباندن وب سایت رقیب خود و یافتن فرصت‌های بالقوه ایجاد لینک است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بک لینک، مقاله‌ی بک لینک چیست و اهمیت آن در سئو را مطالعه فرمایید.

  7. Google Ads Keyword Planner

   بدانید مردم به دنبال چه چیزی هستند.

   Google Ads Keyword Planner

   محدودیت: برای مشاهده حجم دقیق جستجو، باید یک کمپین تبلیغاتی اجرا کنید.
   یک کلمه کلیدی یا گروهی از کلمات کلیدی را در ابزار وارد کنید، و Google Keyword Planner همه انواع آمارهای مفید را برای هدایت استراتژی کلمه کلیدی شما برمی‌گرداند: حجم جستجوی ماهانه، رقابت، و حتی عبارات پیشنهادی که ممکن است به آن‌ها توجه نکرده باشید.

  8. SERP Snippet Optimization Tool

   پیش‌نمایش صفحات وب شما در نتایج جستجوی گوگل مشاهده کنید.

   SERP Snippet Optimization Tool

   محدودیت: ندارد

   قبل از اینکه صفحه وب خود را منتشر کنید، ببینید عنوان و توضیحات متای شما در نتایج جستجو چگونه ظاهر می‌شود. برای دسکتاپ و موبایل کار می‌کند. مشکلات truncation را بررسی کنید و فوراً آن‌ها را برطرف کنید.

  9. Google Trends

   محبوبیت نسبی جستجوی موضوعات را ببینید.

   Google Trends

   محدودیت: ندارد

   Google Trends عبارات جستجوی محبوب را در طول زمان نشان می‌دهد، که برای کشف تغییرات فصلی در محبوبیت جستجو مفید است. چند عبارت را مقایسه کنید تا محبوبیت نسبی آن‌ها را در طول زمان ببینید.

  10. Ahrefs’ SEO toolbar

   لینک‌های شکسته، زنجیره‌های تغییر مسیر (redirect)، لینک‌های nofollow و المان‌های درون صفحه را برای هر صفحه وب بررسی کنید.

   Ahrefs’ SEO toolbar

   محدودیت: ویژگی‌های فنی و سئو داخلی رایگان هستند، اما برای مشاهده معیارهای سئو در SERP به یک حساب Ahrefs نیاز دارید.

   نوار ابزار SEO Ahrefs یک افزونه رایگان کروم و فایرفاکس است که به شما این امکان را می‌دهد لینک‌های شکسته را بررسی کنید، زنجیره‌های تغییر مسیر (redirect) را ردیابی کنید و لینک‌های no-follow را برای هر صفحه وب برجسته کنید. همچنین یک گزارش SEO در صفحه ایجاد می‌کند که شامل موارد زیر است:

   • Title
   • Meta description
   • Word count
   • Headers
   • Hreflang tags
   • Canonicals
   • OG tagsمعرفی و آشنایی کامل با ابزارهای سئواین امر تجزیه و تحلیل هر صفحه را بسیار ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند. اگر به یک حساب پولی Ahrefs دسترسی دارید، همچنین می‌توانید معیارهای کلیدی مهمی مانند حجم جستجو، CPC و دشواری کلمه کلیدی را در SERP ببینید.
  11. Moz Local Listing Score

   ببینید کسب و کار محلی شما به صورت آنلاین چگونه به نظر می‌رسد.

   Moz Local Listing Score

   محدودیت: داده‌ها فقط برای سه کشور در دسترس است: ایالات متحده، کانادا و بریتانیا

   Moz، داده‌ها را از بیش از 10 منبع مختلف (از جمله Google، Yelp و Facebook) خرد می‌کند تا کسب و کار شما را در مورد ظاهر آنلاین آن امتیاز دهد. نتایج با اصلاحات عملی برای لیست‌های ناسازگار یا ناقص همراه است.

  12. Yoast SEO

   پست‌های وبلاگ خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید.

   Yoast SEO

   محدودیت: برخی از محدودیت‌های داده، که می‌توانید از طریق یک حساب premium قفل آن را باز کنید.

   کلمه کلیدی اصلی را برای پست وبلاگ خود وارد کنید، و Yoast SEO نحوه تنظیم آن را برای بهینه سازی موتورهای جستجو به شما پیشنهاد می‌دهد.

  13. JSON-LD Schema Generator For SEO

   نحوه نمایش صفحات وب خود را در نتایج جستجو، سفارشی کنید.

   JSON-LD Schema Generator For SEO

   محدودیت: ندارد

   کد سفارشی ایجاد کنید تا نظرات، رویدادها، سازمان‌ها و افراد شما همانطور که می‌خواهید در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شوند. هنگامی که کد schema خود را ایجاد کردید، آن را کپی و در وب سایت خود قرار دهید. سپس، از ابزار بعدی استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا پیاده‌سازی به درستی انجام شده است یا خیر.

  14. Classy Schema Structured Data Viewer

   بررسی کنید که آیا structured data شما به درستی پیاده‌سازی شده‌اند یا خیر.

   Classy Schema Structured Data Viewer

   محدودیت: ندارد

   همیشه دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که جنبه‌های فنی سئو را به درستی اجرا می‌کنید. از این ابزار استفاده کنید تا ببینید آیا نشانه‌گذاری structured data شما به درستی انجام شده است یا خیر. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد structured data، مقاله‌ی اطلاعات ساختاریافته (structured data) چیست و چگونه کار می‌کند را مطالعه نمایید.

  15. SimilarWeb

   مشاهده آمار سایت برای هر دامنه.

   SimilarWeb

   محدودیت: برای مشاهده هر نقطه داده به یک حساب پولی نیاز دارید، اما نسخه رایگان آن به اندازه کافی خوب است تا تصویری از فعالیت رقیب خود دریافت کنید. از این ابزار برای تخمین میزان ترافیک یک وب سایت استفاده کنید. تفکیک منابع ترافیک، مکان‌ها و موارد دیگر را ببینید. در واقع ابزاری مفید برای تحقیقات رقبا می‌یاشد.

  16. SERP Robots

   موقعیت رتبه‌بندی خود را برای حداکثر پنج کلمه کلیدی ببینید.

   SERP Robotr

   محدودیت: ندارد

   هر وب سایت یا صفحه وب و حداکثر پنج کلمه کلیدی را وارد کنید تا ببینید برای هر یک از آن‌ها در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرید. رتبه‌بندی رقبای خود را نیز بررسی کنید.

  17. XML Sitemaps

   یک نقشه سایت (Sitemaps) ایجاد کنید.

   XML Sitemaps

    

   محدودیت: تا 500 صفحه رایگان است.

   به سادگی URL سایت خود و برخی پارامترهای اختیاری را وارد کنید، نقشه سایت (sitemap) XML، یک نقشه سایت (sitemap) ایجاد می‌کند که می‌توانید آن را در گوگل سرچ کنسول و ابزار Bing Webmaster آپلود کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد sitemap، مقاله‌ی نقشه سایت یا sitemap را مطالعه نمایید.

  18. Robots.txt Generator

   یک robots.txt برای سایت خود ایجاد کنید.

   Robots.txt Generator

   محدودیت: ندارد

   فایل‌های Robots.txt به ربات‌های وب اجازه می‌دهند تا بدانند با صفحات وب‌سایت چه کار کنند. وقتی صفحه‌ای در robots.txt غیرمجاز است، دستورالعمل‌هایی را نشان می‌دهد که به ربات‌ها می‌گوید به طور کامل از آن صفحات وب رد شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فایل Robots.txt، مقاله‌ی فایل Robots چیست و چگونه آن را بسازیم را مطالعه نمایید.

   معرفی و آشنایی کامل با ابزارهای سئو

  19. Copyscape

   محتوای تکراری را بررسی کنید.Copyscape

   محدودیت: فقط 10 نتیجه برتر نشان داده می‌شود.

   یک URL برای یک پست وبلاگ یا وب سایت وارد کنید، و Copyscape می‌تواند به شما بگوید آن محتوا کجا آنلاین وجود دارد. ممکن است نتایجی را بیابید که برای کمک به نظم بخشیدن به سئوی خود باید دنبال کنید.

  20. Google Alerts

   از هر گونه منشن آنلاین به نام تجاری، محصول یا شرکت خود مطلع شوید.Google Alerts

   محدودیت: ندارد

   نام تجاری، شرکت یا نام محصول خود را وارد کنید و اگر گوگل هر صفحه وب را پیدا کند که آن شرایط را ذکر کرده باشد، ایمیلی برای شما ارسال خواهد کرد.

  21. Screaming Frog SEO Log File Analyser

   فایل‌های گزارش خود را آپلود و تجزیه و تحلیل کنید.

   Screaming Frog SEO Log File Analyser

   محدودیت: تا 1000 خط

   اگر می‌خواهید بدانید Googlebot در سایت شما چه می‌کند، می‌توانید فایل‌های گزارش وب‌سایت خود را بررسی کنید. Screaming Frog’s Log File Analyzer به شما امکان می‌دهد این کار را به صورت رایگان انجام دهید.

  22. Exploding Topics

   داغ‌ترین روندها را کشف کنید.

   Exploding Topicsمحدودیت: ندارد

   سئوها اغلب موضوعاتی را با حجم جستجوی بالا هدف قرار می‌دهند، اما این به معنای هدف قرار دادن موضوعاتی است که از قبل محبوب هستند. با این ابزار می‌توانید، موضوعاتی را درست قبل از ورود به جریان اصلی پیدا کنید و هدف قرار دهید.

  23. The Hreflang Tags Generator Tool

   تگ‌های hreflang را برای سایت چند زبانه/چند کشوری خود ایجاد کنید.

   The Hreflang Tags Generator Tool

   محدودیت: ندارد

   اگر سایت شما کشورهای مختلف یا زبان‌های مختلف را هدف قرار می‌دهد، باید تگ‌های hreflang خود را به درستی تنظیم کنید. متأسفانه، به هم ریختن آن بسیار آسان است، که می‌تواند مشکلاتی را برای سایت شما ایجاد کند. URL سایت خود، زبان و کشور URL را وارد کنید و ابزار حاشیه‌نویسی hreflang لازم را برای شما ایجاد می‌کند.

  24. Keyword Surfer

   حجم جستجو و داده‌های CPC را در SERP‌ها مشاهده کنید.

   Keyword Surfer

   محدودیت: ندارد

   این افزونه رایگان کروم را نصب کنید و می‌توانید حجم جستجو و داده‌های CPC را برای هر کلمه کلیدی که در گوگل وارد می‌کنید ببینید. همچنین ایده‌های پیشنهادی برای کلمات کلیدی مرتبط با درخواست شما را مشاهده خواهید کرد.

  25. Google Mobile-Friendly Test

   سازگاری سایت خود را با موبایل را بررسی کنید.

   Google Mobile-Friendly Test

   محدودیت: ندارد

   هر URL را وارد کنید و این ابزار به شما می‌گوید که آیا آن برای موبایل مناسب است یا خیر. همچنین به شما می‌گوید چه مشکلی رخ داده است و چه چیزی را باید اصلاح کنید. شما همچنین می‌توانید برای بررسی و رفع مشکل موبایل فرندلی، مقاله‌ی آشنایی با خطاهای Mobile Usability و رفع آن ها را مطالعه نمایید.

  26. Website Authority Checker

   رتبه‌بندی دامنه وب سایت خود را بررسی کنید.

   Website Authority Checker

   محدودیت: ندارد

   URL خود را وارد کنید و رتبه دامنه (DR) وب سایت خود را ببینید. به طور کلی، هرچه این تعداد بیشتر باشد، وب سایت شما معتبرتر است. نشان داده شده است که DR بالا با رتبه‌های بالاتر گوگل ارتباط مستقیم دارد.

  27. Whitespark’s Google Review Link Generator

   لینکی برای مشتریان ایجاد کنید تا کسب و کار شما را در گوگل بررسی کنند.

   Whitespark’s Google Review Link Generator

   نظرات مشتریان برای اهداف سئوی محلی مهم هستند. این ابزار به شما امکان می‌دهد یک لینک قابل اشتراک‌گذاری برای مشتریان ایجاد کنید تا کسب و کار شما را در گوگل بررسی کنند.

  28.  الکسا

   یکی دیگر از این ابزارها الکسا می‌باشد. الکسا (Alexa) یک وب سایت آنالیزکننده ترافیک سایر وب سایت‌ها است؛ و وب سایت‌ها را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان رتبه‌بندی می‌کند. مدیران سایت در بهبود رتبه سایت در الکسا در تلاش بودند؛ اما متاسفانه از مه 2022 از دسترس خارج شد. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الکسا، مقاله‌ی الکسا چیست را مطالعه نمایید.

  29.  GTMetrix

   سایت GTMetrix یک ابزار قدرتمند جهت تست و آنالیز سرعت وب سایت شما است. درواقع سایت GTMetrix با بررسی پارامترهایی به سایت شما یک امتیاز می‌دهد که نشان دهنده خوب یا بد بودن سرعت سایت شما است. برای استفاده از این ابزار کافیست به سایت gtmetrix.com مراجعه فرمایید. سپس در قسمت Enter URL to Analyze  آدرس سایت خود را بصورت کامل مانند https://macanads.com وارد نمایید. سپس روی دکمه Test your site  کلیک نمایید و منتظر بمانید تا سایت GTMetrix وب سایت شما را بررسی نماید و گزارش نهایی را به شما نمایش دهد. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد GTMetrix، مقاله‌ی معرفی سایت GTmetrix و افزایش سرعت سایت را مطالعه نمایید.

  30. SEMRush

   آخرین ابزاری که می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم، SEMRush است. این نرم افزار به بهینه سازی سایت‌های مختلف برای موتورهای جستجو کمک می‌کند. همچنین به شرکت‌ها برای اجرای کمپین‌های بازاریابی دیجیتال مانند کمپین‌های SEO ، PPC، شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوایی کمک می‌کند. این برنامه اطلاعاتی از قبیل شناسایی کلمات کلیدی ارزشمند برای کمپین خودتان، شناسایی محتواهای جدید و یافتن فرصت‌های ایجاد لینک و بک لینک را در اختیارتان می‌گذارد. همچنین این امکان را به شما می‌دهد که کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا و نحوه رتبه بندی آن‌ها در موتور جستجو و  روندهایی را که در صنعت شما ایجاد می‌شود را بشناسید. در واقع با این پلتفرم می‌توانید سختی کلمات کلیدی را به راحتی بسنجید و سئو داخلی سایت را بررسی کنید و آن را بهبود بخشید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه کار با این ابزار، مقاله‌ی آموزش صفر تا صد SEMrush را مطالعه نمایید.

برای اینکه راحت تر مفاهیم سئو متوجه بشیم و راحت تر بتوانیم مشکلات خود را در گوگل سرچ کنیم باید اصطلاحات سئو را بدانیم . ما یک مقاله در مورد اصطلاحات سئو برای شما آماده کرده ایم

اصطلاحات تخصصی سئو

مجموعه ماکان با یک تیم تخصصی در زمینه‌ی ارتقای سئوی سایت می‌‌تواند همراه شما باشد و سایت شما را در صدر جستجوهای گوگل قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با ما تماس بگیرید.

برترین نرم افزارهای ویدئو کنفرانس

شما همچنین می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟