دلایل پنالتی شدن و رفع پنالتی گوگل

دلایل پنالتی شدن و رفع پنالتی گوگل

دلایل پنالتی شدن و رفع پنالتی گوگل

دلایل پنالتی شدن و رفع پنالتی گوگل

یکی از بدترین اتفاق‌هایی که ممکن است برای شما رخ دهد، پی‌بردن به ریزش شدید آمار و در نتیجه دریافت نکردن ورودی برای سایتتان است. اگر بعد از بررسی متوجه شدید که همه ایندکس‌هایی که در گوگل داشتید از دسترس خارج‌شده و اثری از سایت شما در رتبه‌بندی نیست؛ یعنی متاسفانه سایت شما در گوگل پنالتی شده است. به همین علت تصمیم گرفتیم در ادامه به ارائه دلایل پنالتی شدن و رفع پنالتی گوگل بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

دلایل پنالتی شدن و رفع پنالتی گوگل

پنالتی گوگل چیست؟

پنالتی یا جریمه گوگل مجازاتی است که گوگل برای سایت‌هایی که محتواهای آن با الگوریتم‌های گوگل تضاد داشته باشد در نظر می‌گیرد. این پنالتی زمانی ایجاد می‌شود که گوگل الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی می‌کند. سپس مشکوک می‌شود که یک سایت از سئو کلاه سیاه استفاده می‌کند. کلاه سیاه سئو شامل مواردی مانند پر کردن کلمات کلیدی یا بک لینک بیش از حد است. زمانی که گوگل سایتی را جریمه کند، آن را در نتایج جستجو نشان نمی‌دهد و یا رتبه آن را پایین می‌آورد.

تشخیص پنالتی شدن سایت در گوگل

همانطور که گفتیم؛ ممکن است متوجه شوید که رتبه کلمات کلیدی شما در SERP به طور ناگهانی افت کرده است. اما همیشه دلیل بر این نیست که سایت شما در گوگل پنالتی شده است. پس بهتر است قبل از اینکه به سراغ رفع پنالتی بروید، ابتدا از پنالتی شدن آن مطمئن شوید. چراکه گاهی ممکن است میزان سرچ کلمات کلیدی کاهش یا الگوریتم‌های گوگل آپدیت شده باشند. در برخی از مواقع هم ممکن است بعضی از بک لینک‌های سایت حذف شده باشند.

دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل

بک لینک

یکی از عوامل مهمی که عمدتا باعث پنالتی شدن سایت می‌شود بک لینک است. همانطور که می‌دانید بک لینک گرفتن برای بالا بردن سایت در موتورهای جستجو باید طبق روال عادی خود باشد. یعنی خود کاربران اقدام به دادن لینک به سایت کنند. اگر قصد دارید بک لینک خریداری کنید؛ بهتر است در قالب سفارش رپورتاژ آگهی انجام دهید تا کسب و کار شما بهتر معرفی شود. رپورتاژ آگهی نیز اصول خاص خود را دارد که بهتر است زیر نظر یک متخصص این کار را انجام دهید. مجموعه ماکان با یک تیم تخصصی در زمینه‌ی رپورتاژ آگهی می‌‌تواند همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

شما می‌توانید بعد از اتمام این مطالب، مقاله‌ی بک لینک چیست و اهمیت آن در سئو را مطالعه کنید.

تولید محتوای غیر اصولی

همانطور که می‌دانید، کپی کردن یک کار غیر اخلاقی و اشتباه است. علاوه بر آن از نظر گوگل هم پذیرفتنی نیست و ممکن است الگوریتم‌ها دچار مشکل شوند. پس بهتر است محتوایی که خلق می‌کنید منحصربه فرد باشد. اگر اصول تولید محتوا را در نظر بگیرید، سایت شما در سئو بهبود خواهد یافت و در نتیجه گوگل شما را به عنوان مرجع قرار می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم نکات مهم برای یک نویسنده محتوا و همچنین آموزش تولید محتوا را بعد از اتمام این مطالب مطالعه کنید.

تکرار بیش از حد کلمات کلیدی

برخی بر این باورند تکرار بیش از حد کلمات کلیدی به بهبود سئو سایتشان کمک می‌کند. این باور غلط را کنار بگذارید. چراکه تکرار بیش از حد کلمات کلیدی تاثیر بسیار خوبی برای نتایج جستجو ندارد. در عوض تولید محتوای اصولی و با کیفیت می‌تواند به بهینه سازی سایت شما کمک کند. باید بگوییم بهینه سازی سایت بسیار مهم است. خوب است به تکنیک‌های بهینه سازی سایت اهمیت بیشتری دهید و از آن‌ها استفاده کنید.  همانطور که می‌دانید موتورهای جستجو از اهمیت بسزایی برخوردارند. پس اهمیت موتورهای جستجو در سئو بسیار مهم بوده و در بهینه سازی سایت شما تاثیربسیار خوبی دارد.

لینک‌های دو طرفه و استفاده بی رویه از لینک

همیشه سعی کنید لینک‌هایی که در سایت خود قرار می‌دهید نا مرتبط با سایتتان نباشد. پس بهتر است لینک سازی اصولی انجام دهید و لینک‌هایی که موضوع متفاوتی با موضوع شما دارد را در سایتتان قرار ندهید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از لینک سازی در محتوا می‌تواند تاثیر بدی در رتبه بندی داشته باشد. چراکه از نظر گوگل یک فعالیت رباتیک حساب می‌شود.

افزایش خطای 404

افزایش تعداد صفحات خطای 404 باعث می‌شود کاربر وارد صفحه‌ای شود که هدف و موضوع مورد نظرش نبوده است. این امر باعث عدم اعتماد کاربر نیز می‌شود. اگر می‌خواهید این خطا را بر طرف کنید؛ سعی کنید  رفع خطای 404 یا page not found در وردپرس را جدی بگیرید.

استفاده از تگ canonical

از این تگ برای مشخص کردن آدرس اصلی محتوای یک صفحه استفاده می‌کنیم تا از به‌وجود آمدن چند صفحه با محتوای تکراری جلوگیری کنیم. اما توجه داشته باشید که از این تگ به صورت اصولی و درست استفاده کنید. چراکه استفاده نادرست از آن باعث می‌شود رتبه بندی صفحات سایت شما با سایر صفحات تکراری به صورت یکسان تقسیم شود. در نتیجه محتوای اصلی در گوگل ضعیف شود.

مقالات مشابه:

معرفی و رفع خطای Alternate page with proper canonical tag

معرفی و رفع خطای Duplicate Without User-Selected Canonical

معرفی و رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User

دلایل پنالتی شدن و رفع پنالتی گوگل

استفاده نادرست از تگ‌های Heading

استفاده نادرست و غیر اصولی از این تگ باعث می‌شود موتورهای جستجو گمراه شوند. درواقع تگ‌های H یک حالت خلاصه از محتوای کامل سایت ما را به کمک کلمات اصلی و کلیدی مشخص می‌کنند. پس بهتر است به صورت درست از آن استفاده کنید تا سایت شما پنالتی نشود.

 لینک‌ و محتوای مخفی

یرخی از لینک‌های مخفی استفاده می‌کنند. این کار ممکن است سایت شما ظاهرا بالا باشد ولی هر زمان که گوگل متوجه این موضوع شود برعکس این ماجرا رخ می‌دهد و سایتتان دیگر بالا نخواهد بود. این امر برای محتوای مخفی هم صدق می‌کند. برخی چون محتوا جامعی برای ارائه ندارند، در انتهای متن محتوای خود کلمات کلیدی که بیشتر سرچ می‌شوند را اضافه می‌کنند که کار اشتباهی است و باعث پنالتی شدن سایت می‌شود.

راه های رفع پنالتی شدن در گوگل

  1. باید بگوییم بک لینک با تعداد بالا باعث پنالتی گوگل می‌شود. برای رفع آن کافیست خرید بک لینک‌های غیرطبیعی را، متوقف کنید و بک لینک‌های مورد نیاز خود را از Google Search Console دانلود کنید. اگر موفق به حذف لینک‌ها نشدید، آن‌ها را disavow کنید.

    برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گوگل سرچ کنسول، مقاله‌ی معرفی کامل گوگل سرچ کنسول را معرفی نمایید.

  2. همانطور که گفتیم، محتوای تکراری و کپی شده باعث پنالتی شدن سایت شما می‌شود. پس محتوای خود را بررسی کنید. اگر علت آن مشکل محتوا می‌باشد، بهتر است محتواهای کپی شده و کم ارزش را حذف کرده و محتوای منحصربه‌فرد و مرتبط ثبت کنید. اگر بخش‌هایی وجود دارد که محتوای کمی دارد، بهتر است آن را تقویت کنید تا صفحات سایت شما ارزشمند شوند. سرنویس‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. پس به تعداد و درستی آن‌ها توجه کنید. متن شما باید از اصول ثبت سرنویس پیروی کند و تعداد آن‌ها معقول باشد.
  3. به نکات مهم کلمات کلیدی اهمیت دهید و اصول آن را رعایت کنید. اگر تعداد کلمات کلیدی بیشتر از 3 درصد است و بار معنایی متن را کم می‌کند، آن را اصلاح کنید. همچنین سعی کنید تعداد تبلیغات صفحات خود را کم کنید. همیشه سعی کنید متن هم‌رنگ با صفحه ثبت نکنید. در این صورت برای گوگل و کاربر قابل تشخیص نیست.
  4. طوری برنامه‌ریزی کنید که مثل ربات نباشید. یعنی محتوای خود را در یک ساعت مشخص آپلود نکنید و زمان آن‌ها را تغییر دهید.
  5. تعداد anchor text را بررسی کنید. اگر متن لنگر بیش از حد در محتوای خود دارید؛ یا متن لنگر با لینکی که ایجاد شده تطابق ندارد، سریعا اصلاح کنید.

مشکل Page actions are temporarily disabled در سرچ کنسول گوگل

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

NAMAD
مقالات

مجوز های ماکان

در این بخش شما عزیزان می‌توانید مجوزهای شرکت تبلیغاتی ماکان را مشاهده نمایید. نماد اعتماد الکترونیک لوگوی طلایی ساماندهی مجوز

ادامه مطلب »
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟