پیلار و کلاستر

پیلار و کلاستر

پیلار و کلاستر

پیلار و کلاستر

پیلار و کلاستر یکی از جدیدترین استراتژی‌ها برای سئو است. در سال 2015 RankBrain این استراتژی را در گوگل راه اندازی کرد. این استراتژی الگوریتمی می‌سازد که منجر می‌شود جستجو برای کاربران راحت‌تر شود و با مرتبط کردن موضوعات بهترین نتیجه را ارائه ‎‌دهد. در واقع پیلار و کلاستر برای هر استراتژی بازاریابی محتوا ضروری می‌باشد. استفاده از خوشه‌های موضوعی یک نکته موثر در سئو است؛ زیرا به موتورهای جستجو کمک می‌کند سلسله مراتب و روابط بین صفحات مرتبط با موضوع اصلی شما را بهتر درک کنند.

پیلار و کلاستر

مدل پیلار کلاستر

به صورت خلاصه می‌توان گفت ایجاد ساختار محتوا بر اساس هدف کاربر. جالب است بدانید؛ که تغییر رفتار کاربران باعث تغییر این الگوریتم‌ها شد. در واقع مهم‌ترین کاری که الگوریتم گوگل انجام می‌دهد همان درک هدف کاربر از جستجو یا Search Intent است. همانطور که می‌دانید؛ استفاده از صفحاتی با محتوای انبوه برای به دست آوردن جایگاه مناسب در نتایج جستجو دیگر ثمربخش نیست. در حالیکه با این کار گوگل می‌تواند بهترین نوع محتوا را به مخاطبان ارائه دهد. به صورت کلی این تکنیک به ما کمک می‌کند تا ساختاری متشکل از محتوای اصلی و محتوای کمکی برای پاسخ‌گویی به نیاز کاربر تولید کنیم.

پیلار و کلاستر

تولید محتوای خوشه‌ای(Topic cluster)

تا قبل از به‌روز رسانی این الگوریتم گوگل، اکثر افراد تلاش می‌کردند تا جایگاهشان را از طریق کلمات کلیدی مشخص پیدا کنند. علاوه‌براین صفحاتی با محتوای مشابه ایجاد می‌کردند که باعث همزادخواری یا کنیبالیزیشن می‌شد. اما با این کارها مخاطب به هدف اصلی خود دست نمی‌یافت و برای او  راحت نبود تا آن چیزی را که به دنبالش هست را پیدا کند. در مدل تاپیک کلاستر، موضوعات گسترده و ارزشمندی که اولویت ما در به دست آوردن جایگاه می‌باشند را انتخاب کرده و بر اساس کلمات کلیدی خاصی که مربوط به آن موضوع اصلی هستند، محتواهای مرتبط به هم ایجاد می‌کنیم. در نهایت از طریق لینک‌سازی با انکرتکست‌های مرتبط، این صفحات اصلی و کمکی را به هم متصل می‌کنیم.

پیلار(Pillar)

پیلارها در واقع همان ستون‌های یک سایت هستند که در آن‌ها اطلاعات کلی راجع به یک موضوع ارائه داده می‌شود. یک صفحه پیلار باید به صورتی باشد که بتواند همه‌ی جنبه‌ها را در رابطه با یک موضوع پوشش دهد. علاوه‌برآن باید برای کسب اطلاعات بیشتر، لینک‌هایی به سایر صفحات در آن قرار گیرد. این صفحات باید طوری باشند که سوالی در ذهن مخاطب بی‌پاسخ نماند و بسیار کامل و جامع باشند.

کلاستر(Cluster)

کلاستر موضوعات جزئی‌تر و عبارت‌های کلیدی طولانی‌تر را پوشش می‌دهد که به آن خوشه‌ای نیز می‌گویند. همانطور که در قسمت قبل گفتیم پیلارها موضوعات کلی را در بر می‌گیرند؛ اما صفحات کلاستر موضوعات جزئی با موضوعات جانبی را در برمی‌گیرند که از پیلار به آن‌ها لینک می‌دهیم. در واقع به کلاسترها صفحات کمکی نیز گفته می‌شود. به صورت کلی کلاستر همان لینک سازی از نوع لینک سازی داخلی است که به پیلارها داده می‌شود و ساختار تاپیک کلاستر را کامل می‌کند.

پیلار و کلاستر

 

مزایای استفاده از تولید محتوای خوشه‌ای در بهبود سئو سایت

 1. کسب بهترین جایگاه

  یکی از مهم‌ترین و بهترین مزایایی که می‌توان به آن اشاره کرد بهبود جایگاه صفحات سایت است. زمانی که یک صفحه اصلی، جایگاه مناسبی به‌دست‌می‌آورد به صفحات کلاستر که به آن‌ها لینک داده شده است نیز کمک می‌کند تا رشد کنند.

 2. بهبود تجربه کاربری

  در واقع صفحات پیلار و کلاستر به کاربر کمک می‌کند تا هر چیزی که راجع به یک موضوع می‌خواهند، به راحتی پیدا کنند که این امر باعث بهبود تجربه بازدیدکننده می‌شود.

 3. کسب اعتبار و اعتماد

  خوب است بدانید محتوای غنی و قوی باعث می‌شود بازدیدکننده و کاربر به سایت شما اعتماد کند. استفاده از ساختار پیلار و کلاستر این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید اعتبار کسب کنید. چراکه ارائه اطلاعات جامع راجع به یک موضوع مشخص و همچنین  وجود گزینه‌های فراوان برای پیداکردن پاسخ دقیق در محتوای کلاسترها نتایجی بیش از آنچه مرتبط با سئو است در پی خواهد داشت.
  مجموعه ماکان با یک تیم تخصصی در زمینه‌ی ارتقای سئوی سایت می‌‌تواند همراه شما باشد و سایت شما را در صدر جستجوهای گوگل قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با ما تماس بگیرید.

 4. افزایش فروش

  اگر سایت فروشگاهی دارید می‌توانید به راحتی با این ساختار قدرتمند مشتری و خریدار جذب کنید. چراکه مشتری‌ها به راحتی می‌توانند پاسخ سوالات خود را بیابند و برای خرید مجاب شوند.

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟