نکات مهم برای یک نویسنده محتوا

نکات مهم برای یک نویسنده محتوا

نکات نویسنده شدن

21 نکته نوشتن برای اینکه نویسنده بهتری شوید

چه بخواهید شغل رؤیایی خود را به دست آورید، یک ارتقاء کسب کنید، یک مشتری جدید را متقاعد کنید یا وبلاگ خود را در گوگل یا رسانه‌های اجتماعی توسعه دهید، نوشتن یکی از قدرتمندترین مهارت‌هایی است که می‌توانید یاد بگیرید. همچنین رعایت کردن نکات مهم برای یک نویسنده محتوا بسیار حیاتی است.

من شخصاً هزاران مقاله در طول سال‌ها نوشته‌ام که همه‌چیز را از نوشتن درباره‌ی بازاریابی دیجیتال گرفته، مسافرت، بیمه و موارد دیگر را پوشش می‌دهد. کارهای من در برخی از برترین وبلاگ‌های بازاریابی جهان، ازجمله Shopify، موسسه بازاریابی محتوا، بررسی‌کننده شبکه‌های اجتماعی و بسیاری دیگر به نمایش گذاشته‌شده است. من تمام حرفه‌ام را بر اساس چیزهایی که نوشته‌ام ساخته‌ام.

من این را برای خوشحالی نمی‌گویم – فقط برای اینکه به شما نشان دهم که وقتی نوبت به نوشتن می‌شود می‌دانم درباره چه چیزی صحبت می‌کنم؛ و من می‌خواهم آنچه را که می‌دانم به اشتراک بگذارم. در این مقاله، 21 نکته برای تبدیل‌شدن به یک نویسنده بهتر را می‌خوانیم؛ اما ابتدا، بیایید بحث کنیم که (خوب نوشتن) واقعاً چیست.

مطالب مرتبط:

آموزش تولید محتوا

چه چیزی باعث خوب نوشتن می‌شود؟

نوشتن بخشی از هنر است، بخشی از علم. هیچ کلمه کامل یا جمله کاملی وجود ندارد، اما تفاوت واضحی بین نوشتن خوب و نوشتن بد وجود دارد.

نوشتن غیرداستانی خوب:

  • به‌راحتی قابل‌درک است.
  • به‌خوبی فرمت شده است.
  • گرامر و املای مناسب دارد.
  • به اصل مطلب می‌رسد.
  • توجه شمارا جلب می‌کند.

نوشتن خوب واقعاً از ویرایش خوب ناشی می‌شود. به‌ندرت پیش می‌آید که اولین پیش‌نویس آماده انتشار باشد؛ اما عالی نوشتن، چاشنی بیشتری در خود دارد. شور و انگیزه می‌دهد. خواننده را تحریک می‌کند که بخواهد کاری انجام دهد و فکر کند. نویسنده خوب بودن آسان است. نویسنده بزرگ بودن زمان و فداکاری می‌خواهد. درهرصورت، تبدیل‌شدن به یک نویسنده بهتر با پیروی از برخی نکات اساسی و تمرین مکرر شروع می‌شود.

21 نکته نوشتن که به شما کمک می‌کند بهتر و سریع‌تر بنویسید

در دهه‌ای که به‌صورت حرفه‌ای نویسندگی کردم (و سال‌های بیشتر قبل از نوشتن برای سرگرمی)، چیزهای زیادی در مورد اینکه چگونه نویسنده بهتری باشم، آموخته‌ام؛ و من بهترین توصیه خود را در 21 نکته زیر خلاصه کرده‌ام.

1. باهدف نهایی خود در ذهن شروع کنید

قبل از قرار دادن قلم روی کاغذ (انگشتان دست روی صفحه‌کلید)، همیشه باید بدانید که هدفتان چیست. چرا این مقاله/ایمیل/کتاب را می‌نویسید؟ می‌خواهید خواننده چه چیزی را از نوشته شما بفهمد؟

به‌عنوان‌مثال، هدف من از این مقاله این است که به شما، خواننده، کمک کنم تا نویسنده بهتری شوید. این (امیدوارم) به این معنی است که شما برخی از این نکات را دنبال کرده و دفعه بعد که می‌نویسید آن‌ها را اجرا کنید.

2. طرح کلی بسازید

دومین نکته از نکات مهم برای یک نویسنده محتوا، ساختن طرح کلی است. هنگامی‌که ایده‌ای تقریبی از هدف خوددارید، زمان آن رسیده است که افکار خود را با یک طرح کلی سازمان‌دهی کنید. یک طرح کلی محتوا به شما کمک می‌کند نوشتار خود را به‌طور منطقی ساختار دهید و اجازه دهید به‌طور طبیعی‌تر جریان یابد. همچنین مفید است که بخش عمده‌ای از تحقیقات خود را قبل از شروع نوشتن از سر راه بردارید. این برای این است که شما بین نوشتن و تحقیق حواس‌پرت نشوید.

مطالب بیشتر:

بازاریابی روی خط (TTL)

 

ساخت طرح کلی

ساخت طرح کلی

3. تمرکز، تمرکز، تمرکز

پس از شروع نوشتن، توجه کامل به آن مهم است. این ممکن است ساده به نظر برسد، اما از حواس‌پرتی‌هایی مانند دویدن بچه‌ها یا چک کردن تلفن یا ایمیلتان اجتناب کنید. من شخصاً دوست دارم تلفنم را روشن کنم و اعلان‌هایم را بی‌صدا کنم، هدفون‌های حذف نویز بگذارم و به موسیقی لو-فای دستگاهی گوش کنم.

می‌توانید آزمایش کنید تا ببینید آیا مغز شما با سکوت کامل یا موسیقی سبک بهتر عمل می‌کند. گاهی اوقات من حتی در حین گوش دادن به موسیقی شاد می‌نویسم. بدون در نظر گرفتن این موارد تا آنجا که ممکن است عوامل حواس‌پرتی را محدود کنید و به خودتان اجازه دهید روی نوشته‌هایتان تمرکز کنید.

4. کلمات فانتزی را کنار بگذارید

نوشته‌های هیجان‌انگیز با جمله‌بندی‌های تزیینی برای ایجاد یک بحث علمی مناسب نیستند، بلکه به نظر هول‌انگیز می‌آیند و معنای واقعی متن شمارا مبهم می‌کنند. یا بهتر است بگوییم، کلمات فانتزی فقط مردم را گیج می‌کنند.

درحالی‌که استفاده از این کلمات ممکن است نوشته شمارا جالب جلوه دهد، اما هدف واضح و مختصر را کاهش می‌دهد. درک پیام شمارا برای خواننده دشوارتر می‌کند. در عوض، سعی کنید از ساده‌ترین و قابل‌فهم‌ترین کلماتی که می‌توانید استفاده کنید، درحالی‌که چیزی را که می‌خواهید بگویید، توضیح می‌دهید.

5. از جملات کوتاه‌تر استفاده کنید اما طول آن را تغییر دهید

پنجمین نکته از نکات مهم برای یک نویسنده محتوا، این است که باید از جملات کوتاه استفاده کنیم. مانند استفاده از کلمات کوچک‌تر، باید سعی کنید جملات خود را کوتاه کنید.

تصور کنید من چیزی بنویسم که مغز شما مجبور باشد به خواندنش ادامه دهد، با کاماهای متعدد، ایده‌های متعدد و مفاهیم مختلف، همه در یک جمله بزرگ، به نظر می‌رسد که پایانی ندارد، مهم نیست که چقدر آن مطلب را دوست دارید. به شما فرصتی برای نفس کشیدن یا هضم ایده‌هایی که یاد می‌گیرید نمی‌دهد و فقط ادامه می‌یابد…

پیگیری کارها را سخت می‌کند، درست است؟

در عوض، هر جمله را کمتر از 16 تا 25 کلمه نگه‌دارید، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد و فقط یک یا دو ایده در هر جمله به اشتراک بگذارید. گفته می‌شود، شما نباید فقط از جملات کوچک استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است خسته‌کننده شود. جملات با اندازه مشابه مخاطب را جذب نمی‌کنند. ببینید من اینجا چه‌کار می‌کنم؟ تمام این جملات طولی تقریباً مشابه دارند.

آن را با این پاراگراف مقایسه کنید، جایی که عبارت و طول آن متفاوت است. سریع چیزی را به اشتراک بگذارید سپس آن را با یک جمله طولانی‌تر تقویت کنید که عمیق‌تر شود و مغز را درگیر نگه دارد. شاید یک جمله متوسط ​​را نیز بیاورید. زیاد روی طول جمله تأکید نکنید، اما آن را در ذهن خود نگه‌دارید. این کمک می‌کند تا به نوشتار خود کمی ریتم داده و آن را جالب‌تر به نظر برسانید.

جملات کوتاه

جملات کوتاه

6. با لحن محاوره‌ای بنویسید

اغلب اوقات نویسندگان جدیدی را می‌بینم که سعی می‌کنند به‌گونه‌ای بنویسند که «حرفه‌ای» به نظر برسند. آن‌ها به‌جای نوشتن با لحن طبیعی و سبک خود، سعی می‌کنند بیش‌ازحد خشک به نظر برسند. این خسته‌کننده ظاهر می‌شود.

در عوض، طوری بنویسید که صحبت می‌کنید – البته با منطق. یک مقاله تحقیقاتی مانند این ننویسید؛ اما اگر یک ایمیل معمولی یا پست وبلاگ می‌نویسید، نوشته شما باید طبیعی به نظر برسد و طوری جریان داشته باشد که گویی مستقیماً با خواننده صحبت می‌کنید نه اینکه برای او سخنرانی کنید.

بیشتر بخوانید:

12 نکته برای تبلیغ کسب و کار 

7. هرروز بنویسید

به یاد دارید که چگونه گفتم بین نویسنده‌های خوب و نویسندگان بزرگ تفاوت وجود دارد؟ نویسندگان خوب چند نکته را یاد می‌گیرند و هرچند وقت یک‌بار می‌نویسند. نویسندگان بزرگ برای تمرین وقت گذاشته‌اند. این لزوماً به معنای نوشتن یک مقاله در هرروز نیست. همه اشکال نوشتن حساب می‌شود، خواه نوشتن یک ایمیل، نوشتن یک پست وبلاگ یا نوشتن در یک مجله باشد. باید از آن لذت ببرید.

8. انتقال‌های اصلی

همان‌طور که هر کپی رایتر خوبی به شما خواهد گفت، هدف یک پاراگراف انتقال یک ایده یا بیان یک نکته نیست. بلکه برای این است که خواننده پاراگراف بعدی را بخواند.

دانستن چگونگی انتقال از یک ایده یا پاراگراف به ایده بعدی یکی از بزرگ‌ترین رازهایی است که خوانندگان را جذب می‌کند؛ و این با انتقال انجام می‌شود. بهترین راه برای خوب شدن در انتقال این است که کار خود را با صدای بلند بخوانید تا تغییرات ناگهانی یا نقاط ناخوشایند را ببینید، سپس ویرایش کنید تا این نقاط را تصحیح کنید. در نکته بعدی بیشتر در مورد آن صحبت می‌کنم.

از شما بسیار سپاسگذاریم که تا پایان مطلب “نکات مهم برای یک نویسنده محتوا” ما را همراهی کردید. برای خواندن قسمت دوم این مطلب، مقاله نکات حیاتی برای یک نویسنده محتوا (قسمت دوم) را مطالعه کنید.

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟