مزایا و معایب استفاده از گوگل آنالیتیکس

مزایا و معایب استفاده از گوگل آنالیتیکس

مزایا و معایب استفاده از گوگل آنالیتیکس

مزایا و معایب استفاده از گوگل آنالیتیکس

همان‌طور که می‌دانید؛ از گوگل آنالیتیکس همواره به‌عنوان یکی ازبهترین ابزارها برای آنالیز سایت استفاده می‌شود که می‌تواند فواید بسیاری برای کسب و کار مرتبط با سایت مورد نظر داشته باشد. در برخی مقالات دیگرسایت به این مزایا اشاره هایی داشته ایم؛ اما باتوجه‌به این مسئله که گوگل آنالیتیکس سایت ابزار مفیدی است و تعداد زیادی استفاده از آن را ضروری نمی‌دانند؛ تصمیم گرفته‌ایم در ادامه در ارتباط با مزایا و معایب استفاده از گوگل آنالیتیکس اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم؛ تا بتوانیم به شما در تصمیم‌گیری مبنی بر انتخاب کردن یا نکردن این ابزار کمک کنیم.

شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Google Analytics، مقاله‌ی گوگل آنالیتیکس چیست را مطالعه فرمایید.

مزایا و معایب استفاده از گوگل آنالیتیکس

مزایای گوگل آنالیتیکس

 

در ادامه مهم‌ترین مزایای گوگل آنالیتیکس که باعث می‌شود طیف زیادی از افراد از آن استفاده کنند، را ذکر می‌کنیم.

مزیت اول: رایگان بودن این ابزار

اصلی‌ترین و اساسی‌ترین مسئله‌ای که لازم می‌دانید، در ارتباط با گوگل آنالیتیکس به آن اشاره کنیم؛ این است که این ابزار رایگان هست و همواره هم رایگان  باقی می‌ماند؛ به همین  دلیل اگر در ابتدای کار هستید و شرکت شما توانایی آن‌چنانی در برآوردکردن نیازهای هنگفت ندارد توصیه می‌کنیم گوگل آنالیتیکس را از یاد نبرید و به‌وسیله این انتخاب شرکت و بیزینس خود را به موفقیت برسانید.

مزیت دوم: آسان بودن استفاده

خوب است بدانید؛ گوگل آنالیتیکس نسبت به سایر ابزار مورداستفاده در آنالیز و تحلیل داده‌های یک سایت پیچیدگی‌های کم‌تری دارد به‌طوری‌که به‌راحتی می‌توانید استفاده از آن را یاد بگیرید حتی اگر از ابزار آنالیز و تحلیل سایت‌ها هیچ سررشته‌ای نداشته باشید.

مزیت سوم: شناسایی قسمت‌های محبوب بیننده‌ها

همان‌طور که اطلاع دارید پایه‌ریزی یک سایت و قراردادن مطالب در آن همیشه برای کسب‌وکارهای مختلف هزینه بر هستند؛ اما اگر شما از گوگل آنالیتیکس برای تحلیل و ارزیابی سایتتان استفاده کنید خواهید توانست بخش‌ها و صفحات محبوب سایتتان از نظر بینندگان را بشناسید و با هزینه‌کردن در آن قسمت‌ها هم از پرداخت هزینه‌های اضافی صرفه‌جویی کنید و هم محبوبیت برند خود را در میان مشتریان و بازدیدکنندگان سایتتان به حداکثر برسانید و در راه فروش موفق شوید.

مزیت چهارم: داشتن انواع امکانات

درست است که در قسمت‌های قبل گفتیم استفاده از گوگل آنالیتیکس برای کاربران بسیار ساده است؛ اما خوب است بدانید این ابزار یک‌سری قسمت‌های پیچیده نیز دارد که به افراد کمک می‌کند با آن تحلیل‌ها و آنالیزهای اساسی‌تر انجام بدهند؛ به‌این‌ترتیب می‌توان گفت با وجودداشتن امکانات متنوع در گوگل انالیتیکس شما خواهید  توانست هم امکانات ساده‌تر و هم امکانات پیچیده‌تر را برای سایتتان دریافت کنید؛ پس به عبارتی می‌توان گفت این ابزار برای طیف وسیعی از سایت‌ها کاربرد دارد.

مزیت پنجم: وجود اپلیکیشن‌های قابل‌نصب متفاوت

به‌عنوان یکی دیگر از مزایای گوگل آنالیتیکس می‌توان به این مسئله اشاره کرد که در صورت استفاده از چنین ابزاری شما خواهید توانست نسخه اپلیکیشن آن را بر روی تمامی پلتفرم‌ها ازجمله، اندروید، آی‌اواس و ویندوز نصب کنید و در هر مکان و هرزمان بدون وجود هیچ محدودیتی به اطلاعات مرتبط با سایتتان دسترسی داشته باشید.

مزیت ششم: سادگی در انتقال

به‌عنوان آخرین مزیت، مزایای ابزار ارزشمند گوگل آنالیتیکس لازم می‌دانیم در این باره صحبت کنیم که اطلاعات و گزارش‌هایی که این ابزار در اختیار کاربر قرار می‌دهد می‌توانند به‌راحتی به سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و سایر ابزارهای بازاریابی منتقل شوند و مورد تجزیه‌وتحلیل نهایی قرار بگیرند.

معایب گوگل آنالیتیکس

به‌طورکلی همان‌طور که ممکن است تا این قسمت متوجه شده باشید، باید بگوییم ابزار گوگل انالیتیکس بسیار ارزشمند هست. اما طبیعتاً هر شیء ارزشمندی معایبی نیز دارد؛ در ادامه این معایب ذکر می‌شوند

عیب اول: مشکلات مرتبط با حریم خصوصی

باید گفت، باتوجه‌به این مسئله که گوگل آنالیتیکس به‌تمامی داده‌ها از جمله مطالبی که افراد در ارتباط با آن سرچ انجام می‌دهند؛ مطالبی که می‌خوانند و اطلاعات این‌چنینی دیگر دسترسی کامل دارد، می‌توان گفت این ابزار حریم خصوصی دیگران را رعایت نخواهد کرد.

عیب دوم: پیچیدگی برای کاربران معمولی

درست است که گوگل آنالیتیکس دستور کار ساده‌ای دارد؛ اما این  دستور کار نسبت به سایر ابزارهای تخصصی مربوط به دیجیتال مارکتینگ سنجیده می‌شود. اتفاقاً باید گفت برای کاربران معمولی کار با چنین ابزارهایی به‌مراتب بسیار سخت نیز هست و پیچیدگی‌های مربوط به خودش را دارد.

عیب سوم: وجود محدودیت در نسخه معمولی

یکی دیگر از عیب‌های گوگل آنالیتیکس این هست که اگر شما از نسخه معمولی این ابزار استفاده کنید محدودیت برایتان وجود خواهد داشت. اگر بازدید سایتتان از یک میلیون بار بیشتر شود دیگر قادر نخواهید بود از نسخه معمولی گوگل آنالیتیکس برای سایت خود استفاده کنید.

عیب چهارم: امکان درک دلیل وجود ندارد.

 

 

به‌عنوان یکی دیگر از مشکلات گوگل آنالیتیکس لازم هست اشاره کنیم که گوگل انالیتیکس اطلاعات را به‌صورت کمی در اختیار افراد می‌گذارد نه کیفی. یعنی به طور مثال فرد متوجه نمی‌شود که چرا بازدیدکننده سایت فلان رفتار را انجام داده است. اما متوجه می‌شود که فلان رفتار را به دلیل نامعلومی به مدت فلان دقیقه انجام داده است.

عیب پنجم: بمباران اطلاعاتی

همان‌طور که می‌دانید؛ گوگل آنالیتیکس اطلاعات زیاد و نسبتاً کاملی در اختیار افراد قرار می‌دهد. اما این اطلاعات به همان اندازه‌ای که می‌تواند مفید واقع شود؛ مضر نیز هست؛ زیرا با وجود بمباران‌های اطلاعاتی افراد دقیق متوجه نخواهند شد که قضیه از چه قرار است. به عبارتی به اطلاعات موردنظرشان دسترسی پیدا نخواهد کرد که این موضوع علی‌الخصوص زمانی که فرد مبتدی و تازه‌کار باشد بیشتر او را آزار می‌دهد.

عیب ششم: تأخیر در به‌روزرسانی

در کنار تمامی مزایای که گوگل آنالیتیکس برای بهبود کسب‌وکارها دارد. به‌عنوان یک عیب می‌توان به این مسئله اشاره کرد که این ابزار اطلاعات و گزارش‌های مربوط به سایت را با تأخیر به‌روز می‌کند. به‌طوری‌که اطلاعات هر 4 ساعت یکبار به‌روز می‌شوند که این تأخیر برای کسانی به آمار لحظه‌ای سایتشان نیاز دارند؛ چندان مناسب نخواهد بود.

 

میدونی گوگل اناالیتیکس چجوری کار میکنه؟

 

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می کند

 

آیا دوست دارید گزارش مخاطبین خود را در گوگل آنالیتیمکس مشاده کنید پس مقاله زیر رو از دست ندید

گزارش مخاطبین در گوگل آنالیتیکس

 

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارت ویزیت
مقالات

کارت ویزیت

کارت ویزیت کارت ویزیت ابزار تبلیغاتی است که مدیران و کارفرمایان برای معرفی شرکت و یا کسب و کار خود

ادامه مطلب »
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟