سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد؟

همانطورکه می‌دانید؛ بعد از اتمام طراحی سایت، کار اصلی یعنی بهبود سئو وب سایت انجام می‌شود. خوب است بدانید؛ انواع بهینه‌سازی سئو مانند سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی وجود دارد. سئو خارجی عمل بهینه‌سازی محتوای صفحه وب برای موتورهای جستجو و کاربران است. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با آن آشنا کنیم و بگوییم سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سئو داخلی (On-page SEO) چیست ؟

On-page SEO (سئو داخلی) فرآیند بهینه‌سازی بخش‌هایی از صفحات وب شما است تا در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشند و ترافیک موتورهای جستجو بیشتری دریافت کنند. این شامل به‌روزرسانی محتوای صفحه، تگ‌های عنوان، لینک‌داخلی و موارد دیگر است. موتورهای جستجو مانند گوگل به کلمات کلیدی و دیگر نشانه‌های سئوی درون صفحه نگاه می‌کنند تا بررسی کنند که آیا یک صفحه با هدف جستجوی کاربر مطابقت دارد یا خیر. و اگر موتور جستجو تشخیص دهد که صفحه برای کاربر مفید است، آن را در نتایج جستجو بالاتر نمایش می‌دهد. در ادامه، نحوه انجام بهینه سازی سئوی داخلی و انواع نمونه‌های سئوی درون صفحه را پوشش خواهیم داد.

تفاوت‌های سئوی داخلی، خارجی و فنی

اکثر تاکتیک‌های سئو به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. سئو داخلی
 2. سئوی خارجی
 3. سئو فنی

هر سه برای موفقیت سئوی شما بسیار مهم هستند. اما آن‌ها بسیار متفاوت هستند.

سئوی داخلی (On-page SEO) تاکتیک‌هایی را پوشش می‌دهد که می‌توانید در وب سایت خود کنترل کنید تا به موتورهای جستجو کمک کند تا محتوای شما را بهتر رتبه‌بندی کرده و درک کنند. مانند محتوای سایت شما، تگ‌های عنوان، استفاده از کلمه کلیدی، آدرس‌های اینترنتی، لینک‌های داخلی و غیره.

سئو خارجی (Off-Page SEO) به اقداماتی گفته می‌شود که از وب سایت شما انجام می‌شود. مانند بک لینک و منشن در سایت‌های دیگر. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سئو خارجی، مقاله‌ی سئو خارجی چیست و چه اهمیتی دارد را مطالعه نمایید.

سئو فنی (Technical SEO) به فعالیت هایی اشاره دارد که مستقیماً بر نحوه ایندکس شدن و خزیدن سایت شما توسط موتورهای جستجو تأثیر می‌گذارد. مانند بهینه‌سازی سرعت سایت، اطلاعات ساختار یافته (structured data) و موارد دیگر. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد structured data، مقاله‌ی اطلاعات ساختاریافته چیست و چگونه کار می‌کند را مطالعه نمایید.

تفاوت‌های سئوی داخلی، خارجی و فنی

چرا سئو داخلی مهم است؟

موتورهای جستجو از کلمات کلیدی و سایر المان‌های سئوی داخلی صفحه استفاده می‌کنند تا بررسی کنند که آیا یک صفحه با هدف جستجوی کاربر مطابقت دارد یا خیر. و اگر صفحه مرتبط و مفید باشد، گوگل آن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، گوگل هنگام رتبه‌بندی صفحات به سیگنال‌های سئوی داخلی توجه می‌کند. الگوریتم گوگل همیشه در حال تغییر است، اما گوگل همچنان تجربه کاربر را در اولویت قرار می‌دهد. گوگل توصیه می‌کند که روی people-first content تمرکز کنید. به این معنا که ایجاد محتوای ارزشمند که با هدف کاربر مطابقت داشته باشد، مهم‌تر از همیشه است. اکنون، بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه می‌توانید محتوای خود را به‌روزرسانی کنید تا بهترین شیوه‌های سئوی داخلی صفحه را منعکس کند.

نحوه بهینه‌سازی محتوای خود برای سئوی داخلی

سئوی داخلی بسیار بیشتر از افزودن کلمات کلیدی به صفحات وب سایت شماست. در اینجا توضیح مختصری درباره نحوه عملکرد فرآیند رتبه بندی آورده شده است:

گوگل با خزیدن یا ارزیابی صفحات در وب شروع می‌کند. در مرحله بعد، گوگل ممکن است صفحه را  ایندکس کند. از فاکتورهای زیادی از جمله عوامل سئوی سایت برای تعیین اینکه صفحه در مورد چیست و چگونه باید رتبه بندی شود استفاده می‌کند. اگر گوگل تصمیم بگیرد صفحه‌ای را ایندکس کند، می‌توان از طریق جستجوی گوگل به آن دسترسی پیدا کرد. اما گوگل تضمین نمی‌کند که هر صفحه ایندکس شود. یا اصلاً در نتایج جستجو نشان داده شود. بنابراین مهم است که عناصر سئوی داخلی صفحه که در زیر توضیح داده شده‌اند را تغییر دهید تا به بهترین نحو با گوگل ارتباط برقرار کنید که صفحه شما در مورد چیست. به این ترتیب، می‌تواند شما را برای کلمات کلیدی مرتبط در نتایج جستجو رتبه بندی کند.

 1. محتوای منحصر به فرد و بهینه بنویسید.

  یکی از مهم‌ترین مراحل سئو داخلی، ایجاد محتوای با کیفیت بالا است که با هدف جستجوی خوانندگان شما مطابقت داشته باشد. با انجام تحقیقات کلمات کلیدی برای یافتن موضوعات مرتبط و کلمات کلیدی هدف شروع کنید.

 2. کلمات کلیدی هدف را به صورت استراتژیک قرار دهید.

  شما کلمات کلیدی مورد نظر خود را دارید. اکنون زمان آن است که آن‌ها را به صورت استراتژیک در محتوای خود قرار دهید. گوگل محتوای شما را اسکن می‌کند تا ببیند یک صفحه در مورد چیست و خوانندگان نیز احتمالاً همین کار را خواهند کرد.

  بنابراین باید کلمات کلیدی مورد نظر خود را در این زمینه‌های کلیدی قرار دهید:

  H1
  پراگراف اول
  سرفصل‌های فرعی (H2s، H3s و غیره)
  این به گوگل کمک می‌کند تا زمینه موضوع صفحه شما را به دست آورد و کاربران می‌توانند به سرعت تشخیص دهند که آیا صفحه با هدف جستجوی آن‌ها مطابقت دارد یا خیر. می‌توانید با جستجوگر سئوی On Page Semrush شروع به تجزیه و تحلیل محتوای خود کنید. با پیکربندی ابزار برای سایت خود شروع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Semrush، مقاله‌ی آموزش صفر تا صد Semrush را مطالعه نمایید.

 3. تگ‌های عنوان را بهینه‌سازی کنید.

  تگ‌های عنوان تکه‌هایی از کد HTML هستند که نشان می‌دهند عنوان یک صفحه چیست و آن عنوان را در موتورهای جستجو، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و برگه‌های مرورگر نمایش می‌دهد. علاوه‌براین، تگ‌های عنوان یک عامل رتبه‌بندی هستند و می‌توانند بر تصمیم کاربر برای کلیک کردن روی یک صفحه تأثیر بگذارند. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام نوشتن تگ‌های عنوان خود رعایت کنید:

  – توصیه می‌کنیم تگ‌های عنوان را بین 50 تا 60 کاراکتر نگه دارید تا گوگل آن‌ها را قطع نکند.
  – کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید. این به گوگل و کاربران کمک می‌کند تا تعیین کنند صفحه شما در مورد چیست.
  – منحصر به فرد باشید. از تگ‌های عنوان تکراری خودداری کنید تا هدف هر صفحه برای گوگل واضح باشد (و کاربران بدانند روی چه چیزی کلیک می‌کنند).

 4. توضیحات متای جذاب بنویسید.

  توضیحات متا یک المان HTML است که برای توصیف محتوای صفحه وب شما استفاده می‌شود. توضیحات متا مستقیماً بر رتبه بندی گوگل تأثیر نمی‌گذارد. اما آن‌ها می‌توانند عامل تعیین کننده بین کلیک کاربر بر روی صفحه شما یا انتخاب صفحه دیگری باشند. این بدان معناست که آن‌ها می‌توانند ترافیک جستجوی بیشتری را تشویق کنند. و اگر توضیحات متا شما با هدف جستجوی کاربر (یا محتوای موجود در صفحه) مطابقت نداشته باشد، گوگل ممکن است توضیحات خود را برای SERP انتخاب کند. بنابراین بهتر است بهترین شیوه‌ها را دنبال کنید تا شانس گوگل خود را با استفاده از توضیحات متا انتخابی خود افزایش دهید:

  -دستگاه‌های تلفن همراه را در نظر بگیرید. گوگل توضیحات متا را پس از حدود 120 کاراکتر در تلفن همراه کوتاه می‌کند. بنابراین بهتر است آن‌ها را در سمت کوتاه‌تر نگه دارید.
  -کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید. این به کاربران کمک می‌کند تعیین کنند که آیا صفحه آن‌ها با هدف جستجوی آن‌ها مطابقت دارد یا خیر. گوگل همچنین کلمات کلیدی (و مترادف کلمات کلیدی) را که با عبارت جستجوی کاربر مطابقت دارند، پررنگ می‌کند؛ که از نظر بصری خودنمایی می‌کند و می‌تواند کلیک‌ها را افزایش دهد.
  -از صدای فعال استفاده کنید صدای فعال باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود و پیام شما را واضح‌تر منتقل می‌کند.
  -یک CTA (تماس برای اقدام) اضافه کنید. کاربران را تشویق کنید تا با عبارات CTA کلیک کنند (مانند “رایگان امتحان کنید” یا “بیشتر بدانید”).
  -Site Audit را بررسی کنید تا ببینید آیا توضیحات متا تکراری دارید یا خیر.

 5. از سرفصل‌ها و زیر عنوان‌ها برای ساختار صفحه خود استفاده کنید.

  تگ‌های H1 و عنوان‌های بعدی به کاربران این امکان را می‌دهد که به راحتی صفحه شما را مرور کنند. به گوگل اجازه دهید سلسله مراتب صفحه شما را درک کند.
  ببینید چقدر خواندن یک صفحه بدون سرفصل‌های سازماندهی شده (در مقایسه با صفحه‌ای که آن‌ها را دارد) زمان می‌خواهد.

  سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

  سمت راست نمونه‌ای از سئوی داخلی است که به درستی انجام شده است. از بین بردن و یافتن اطلاعات خاص آسان است. سرفصل‌ها همچنین به گوگل کمک می‌کنند ساختار صفحه شما را بهتر درک کند و تعیین کند که آیا صفحه شما با هدف جستجوی کاربر مطابقت دارد یا خیر؛ که می‌تواند به شما کمک کند برای کلمات کلیدی مرتبط رتبه بالاتری کسب کنید. می‌توانید از کلمات کلیدی و تغییرات کلمات کلیدی در سرفصل‌ها استفاده کنید تا به گوگل زمینه بیشتری در مورد ساختار صفحه خود و اطلاعاتی که پوشش می‌دهید، بدهید. از H1 به عنوان، عنوان یا عنوان صفحه خود استفاده کنید و برای پوشش موضوعات فرعی از H2 استفاده کنید. اگر نیاز دارید که محتوا را با جزئیات بیشتری پوشش دهید، از H3s، H4s و غیره استفاده کنید.

 6. URL‌ها را بهینه کنید.

  گوگل استفاده از URL‌های ساده‌ای را توصیه می‌کند که cryptic یا مرموز به نظر نمی‌رسند. به عبارت دیگر:

  از کلمات مرتبط با محتوای شما استفاده کنید تا کاربران بتوانند بفهمند صفحه شما در مورد چیست. تم‌های وب سایت اغلب به طور پیش فرض از این موارد استفاده می‌کنند؛ بنابراین مهم است که URL خود را قبل از انتشار به روز کنید.

  استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر خود در URL خود راه خوبی برای اطمینان از مطابقت URL شما با موضوع محتوای شما است. unfriendly URL ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

  سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

  و به این ترتیب می‌توانید آن را به روز کنید تا مفیدتر و قابل درک تر باشد:

  سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

  هرچه گوگل زمینه بیشتری در مورد یک صفحه خاص داشته باشد، بهتر می‌تواند آن را درک کند. اگر گوگل بفهمد یک صفحه درباره چیست، می‌تواند آن را با عبارت‌های جستجوی مرتبط مطابقت دهد.

 7. لینک‌های داخلی اضافه کنید.

  لینک‌های داخلی لینک‌هایی هستند که به صفحات مختلف در یک سایت اشاره می‌کنند. لینک‌های داخلی بخش مهمی از بهینه‌سازی سئوی داخلی هستند. در اینجا دلیل آن گفته شده است:
  -آن‌ها به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا ساختار سایت شما و چگونگی ارتباط صفحات با یکدیگر را درک کنند.
  -آن‌ها به خزنده‌های گوگل اجازه می‌دهند صفحات جدید را کشف کرده و به آن‌ها پیمایش کنند.
  -آن‌ها به گوگل سیگنال می‌دهند که صفحه لینک داده شده با ارزش است.
  آن‌ها به کاربران کمک می‌کنند تا در وب سایت شما حرکت کنند (و آن‌ها را برای مدت طولانی‌تری در سایت خود نگه دارند).
  افزودن لینک‌های داخلی از یک صفحه به صفحه دیگر به گوگل نشان می‌دهد که این صفحات مرتبط هستند. به گوگل کمک می‌کند تا بفهمد آیا صفحات می‌توانند با هدف جستجوی کاربر مطابقت داشته باشند یا خیر که می‌تواند به رتبه بندی شما کمک کند.

 8. لینک‌های خارجی اضافه کنید.

  لینک‌های خارجی لینک‌هایی در سایت شما هستند که به سایت‌های دیگر اشاره می‌کنند. لینک‌های خارجی مهم هستند؛ زیرا باعث افزایش تجربه کاربر و ایجاد اعتماد بین مخاطبان شما می‌شوند. در مورد اینکه آیا لینک‌های خارجی مستقیماً بر رتبه‌بندی تأثیر می‌گذارند یا خیر بحث‌هایی وجود دارد. اما گوگل گفته است که افزودن لینک به منابع معتبر خارجی راهی عالی برای ارائه ارزش به کاربران شماست. ارائه تجربه کاربری قوی همیشه چیز خوبی است. بنابراین، مطمئن شوید که لینک به وب سایت‌های معتبر و قابل اعتماد در محتوای خود قرار داده‌اید. یک قانون خوب این است که به منایع خود لینک دهید، اما به احتمال زیاد فرصت‌های لینک خارجی دیگری را خواهید یافت.

 9. قرار دادن و بهینه‌سازی تصاویر

  قرار دادن تصاویر در محتوای شما شانس شما را برای رتبه بندی در Google Images افزایش می‌دهد که 22.6٪ از کل جستجوها را تشکیل می‌دهد. این یک راه عالی برای جذب ترافیک بیشتر به سایت شما است. یک مکان خوب برای شروع بهینه‌سازی تصاویر، نوشتن متن جایگزین توصیفی برای آن‌ها است. متن جایگزین، متن موجود در کد HTML است که تصویری را در یک صفحه وب توصیف می‌کند.

  دو هدف اصلی دارد:

  1. زمینه را برای خزنده‌های موتورهای جستجو فراهم می‌کند.
  2. این به افرادی که از صفحه خوان‌ها استفاده می‌کنند اجازه می‌دهد تا توضیحات تصاویر را بشنوند.

 10. بهینه‌سازی برای تعامل کاربر

  در اینجا چند نکته برای نوشتن متن جایگزین خوب وجود دارد:

  مختصر بفرمایید صفحه خوان‌ها بعد از حدود 125 کاراکتر خواندن متن جایگزین را متوقف می‌کنند. یک کلمه کلیدی هدف قرار دهید. کلمه کلیدی مورد نظر خود را برای زمینه درج کنید (اما به خاطر آن کلمات کلیدی را اسپم نکنید).
  متن جایگزین را به تصاویر تزئینی اضافه نکنید. گرافیک‌هایی مانند شکسته شدن صفحه افقی، ذره بین در نوار جستجو و غیره، نیازی به توضیح بیشتر ندارند.
  image of یا picture of را وارد نکنید. متن جایگزین نشان می‌دهد که یک تصویر را توصیف می‌کند؛ بنابراین نیازی به هدر دادن کاراکترها در این عبارات نیست.

تاکتیک‌های پیشرفته سئو روی صفحه

هنگامی که اصول اولیه را به دست آوردید، می‌توانید تکنیک‌های پیشرفته‌تر بهینه‌سازی صفحه سئو را امتحان کنید. درادامه عامل مهم سئوی داخلی صفحه (سرعت صفحه) را بیان خواهیم کرد:

بهینه سازی برای سرعت صفحه

ما ممکن است هرگز همه فاکتورهای رتبه بندی گوگل را نشناسیم. اما ما می‌دانیم که سرعت صفحه یک عامل رتبه‌بندی تایید شده است. بنابراین بهینه‌سازی برای سرعت صفحه از همیشه مهم‌تر است. می‌توانید از ابزار رایگان PageSpeed ​​Insights Google برای دریافت امتیاز عملکرد کلی برای تلفن همراه و دسکتاپ، علاوه بر پیشنهادات کاربردی برای بهبود، استفاده کنید. این ابزار Core Web Vitals Google را ارزیابی می‌کند، عواملی که بر تجربه صفحه تأثیر می‌گذارند.

Core Web Vitals عبارتند از:

 (LCP): مدت زمانی که طول می‌کشد تا محتوای اصلی بارگذاری شود.
(FID): مدت زمانی که طول می‌کشد تا وب سایت شما به اولین تعامل کاربر پاسخ دهد (مثل کلیک روی یک لینک)
(CLS): با بارگیری محتوای بیشتر (به عنوان مثال، بنرها، تصاویر) صفحه وب خود را تغییر دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Core Web Vitals و نحوه کار با آن، مقاله‌ی معرفی و رفع خطای Core Web Vitals را مطالعه نمایید.

قسمت‌های برجسته را هدف قرار دهید.

(منظور از قسمت برجسته همان توضیحاتی می‌باشد که بالاتر از نتایج گوگل نمایش داده داده شده و ظاهر می‌شوند). در تصویر زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید.

در واقع این قسمت‌های برجسته به افزایش نرخ کلیک (CTR) شما کمک می‌کنند.

سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

اشکال مختلفی از قسمت‌های برجسته وجود دارد، از جمله:

 • تعاریف
 • جداول
 • لیست‌ها
 • فیلم‌ها

اگر می‌خواهید رتبه اول را به دست آورید، صفحه خود را با پیروی از بهترین شیوه‌های سئوی داخلی به‌روز یا ایجاد کنید. برخی از راه‌های هدف قرار دادن یک قسمت برجسته عبارتند از:

 • پاسخ دادن به پرسش به روشی مختصر و کاربر پسند
 • درک هدف جستجوی کاربر

قالب بندی پاسخ بهتر است بر این اساس یک پاسخ سریع یک یا دو جمله‌ای، یک جدول، یک ویدیو و غیره باشد.

Schema Markup را اضافه کنید.

به صورت کلی به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا اطلاعات وب سایت شما را بهتر درک کنند. کدی را به صفحه‌ای اضافه می‌کند که موضوع صفحه را بهتر ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین؛ می‌توانید به موتورهای جستجو انتقال دهید که صفحه شما درباره یک رویداد یعنی حاوی دستور العمل و غیره است. نتیجه SERP می‌تواند منعکس کننده آن باشد.

استفاده از schema می‌تواند rich snippets را در SERP ارائه دهد. آن‌ها به این شکل هستند:

سئو داخلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد

علاوه بر اشغال فضای ارزشمندتر در SERP، همچنین می‌تواند CTR صفحه شما را بهبود بخشد.

انواع رایج schema عبارتند از:

 • Reviews
 • Products
 • Events
 • People
 • Local businesses

می‌توانید اطلاعات مربوط به هر نوع را در Schema.org پیدا کنید. برای افزایش شانس خود برای نمایش بیشتر از نتایج جستجوی معمولی، می‌توانید از Event schema markup استفاده کنید که تاریخ، آدرس و مکان رویداد را به گوگل اطلاع می‌دهد. سپس ممکن است گوگل این رویدادها را بالاتر از سایر نتایج نشان دهد؛ زیرا مفیدتر هستند.

مجموعه ماکان با یک تیم تخصصی در زمینه‌ی ارتقای سئوی سایت می‌‌تواند همراه شما باشد و سایت شما را در صدر جستجوهای گوگل قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با ما تماس بگیرید.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟