آموزش نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت

همان‌طور که اطلاع دارید؛ گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) یک ابزار بسیار مهم و قدرتمند برای آنالیز، تحلیل و بررسی میزان موفقیت وب‌سایت‌ها محسوب می‌شود که تقریباً می‌توان گفت هر وب‌سایت موفقی از این ابزار استفاده می‌کند؛ اما اگر شما هم قصد استفاده از این ابزار برای وب‌سایت خود را دارید؛ اما طریقه نصب آن را بلد نیستید؛ باید بگوییم نصب این افزونه کار آن‌چنان سختی نیست اما نیاز به‌دقت دارد؛ به همین دلیل در این می‌خواهیم آموزش نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت را در اختیارتان قرار دهیم؛ پس همراه ما باشید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Google Analytics، مقاله‌ی گوگل آنالیتیکس چیست را مطالعه فرمایید.

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت

مراحل ثبت‌نام در گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

اولین مرحله قبل از این که بخواهید افزونه گوگل آنالیتیکس را به سایت خود اضافه کنید؛ این هست که در گوگل آنالیتیکس ثبت‌نام کنید. در این قسمت ثبت‌نام در گوگل انالیتیکس را به‌صورت مرحله‌بندی شده برای شما آورده‌ایم.

مرحله اول: ساخت حساب گوگل

بدیهی است که برای استفاده از گوگل انالیتیکس ابتدا باید یک حساب گوگل بسازید. اگر قبلاً حساب gmail داشته‌اید نیز می‌توانید به‌وسیله همان حساب یک حساب گوگل نیز بسازید. البته حواستان به این مسئله باشد که چون قرار است اطلاعات آنالیز وب‌سایتتان بر روی این حساب باشد؛ باید از ایمنی کافی برخوردار باشد.

همچنین خوب است بدانید؛ اگر حساب گوگل شما چندین سایت را پشتیبانی می‌کند؛ نیازی نیست حساب گوگل جدید بسازید. با همان حساب قبلی خواهید توانست ادامه دهید.

مرحله دوم: تغییر ip

همان‌طور که می‌دانید، در کشورمان ایران به دلیل وجود یک‌سری تحریم‌ها و محدودیت‌ها نمی‌توان به‌وسیله ip  واقعی خود وارد سایت گوگل انالیتیکس شد. به همین دلیل باید به‌وسیله یک vpn مطمئن ip خود را تغییر دهید.

مرحله سوم: ورود به سایت گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

از این مرحله به بعد روند کار ما با خود سایت گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) پیش می‌رود. به‌این‌ترتیب بایستی وارد سایت گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) شوید و برای این کار بایستی آدرس google.com/analytics  را سرچ کنید. پس از بالاآوردن صفحه این سایت بایستی بر روی گزینه start for free کلیک کنید؛ پس از باز شدن این گزینه دو حالت ممکن است اتفاق بیفتد؛ اگر شما قبلاً وارد حساب خود شده باشید صفحه موردنظر ما باز می‌شود؛ اما اگر نشده باشید صفحه‌ای باز می‌شود که شما باید ابتدا وارد حساب گوگل خود شوید  و سپس مراحل بعدی را طی کنید.

در این مرحله صفحه‌ای باز می‌شود که یک گزینه set up for free  دارد؛ که شما باید بر روی این گزینه کلیک کنید و در صفحه بعدی یک نام برای اکانت گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) خود انتخاب کنید.

مرحله چهارم:  واردکردن اطلاعات سایت

پس از این که مراحل قبلی را پشت سر گذاشتید؛ شما وارد یک صفحه می‌شوید که در آن می‌پرید اطلاعات مربوط به چه سامانه‌ای را می‌خواهید؟ در این جا شما باید از میان سه گزینه web، android  و ios یکی را انتخاب کنید که مشخصاً انتخاب شما web  هست؛ در این مرحله یک صفحه برای شما باز می‌شود که در قسمت اولش باید نام سایت، در قسمت دوم آدرس سایت، در قسمت سوم زمینه فعالیت سایت و در قسمت چهارم اختلاف ساعت و کشور خود را انتخاب کنید.

مرحله پنجم: تأییدیه

در این مرحله، یک صفحه باز می‌شود که مربوط به قوانین گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) هست؛ به همین دلیل باید در مربع کوچکی که آن جا وجود دارد تیک را بزنید و بر روی گزینه I Accept کلیک کنید.

مرحله ششم: کدگرفتن

در این مرحله شما دیگر اکانت خود را در گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) ساخته‌اید و حال فقط کافی است سایت خود را به گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) متصل کنید؛ برای این کار باید کد اختصاصی سایت خود را از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) دریافت کنید.

آموزش نصب گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت

اتصال گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) به وب‌سایت

در قسمت قبلی آموزش دادیم که چگونه باید در گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) ثبت‌نام کنید و اکانت بسازید؛ اما در این قسمت نوبت به آموزش اتصال آن اکانت گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) به سایت شما می‌رسد که روش آن به این صورت هست که باید کد اختصاصی دریافت شده از گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) در قسمت head سایت بارگذاری شود و دلیل بارگذاری آن در این قسمت نیز این است که اگر سایت به طور کامل بالا نیامد افراد بتوانند به کد گوگل انالاتیکس خود دسترسی داشته باشند.

آموزش اضافه‌کردن یک حساب جدید به گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

خوب است بدانید؛ اگر قبلاً یک‌بار یک حساب گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) ساخته‌اید  و یا اینکه کسی این کار را برای شما انجام داده است دیگر برای اضافه‌کردن افزونه گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) به سایت جدیدتان مشکل زیادی نخواهید داشت و راه کوتاه‌تری خواهید داشت؛ در ادامه این راه را به شما آموزش می‌دهیم.

در مرحله اول لازم هست شما به پنل گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) قبلی‌تان بروید و بر روی گزینه admin  کلیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه یک صفحه جدید دیگر باز می‌شود که شما باید در این صفحه گزینه Creat Account را پیدا کنید. با کلیک بر روی آن و ارائه اطلاعات وب‌سایتتان برای سایت جدید خود اکانت بسازید. بر اساس کد جدیدی که گوگل به شما می‌دهد؛ سایت خود را با ابزار گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) مصلح کنید.

نحوه دسترسی دادن در گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

در قسمت‌های قبلی تلاش کردیم به طور کامل نصب گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) را به شما آموزش دهیم. اما به‌عنوان آخرین قسمتی که در این مقاله ذکر می‌کنیم لازم می‌دانیم نحوه دسترسی دادن به چندین نفر در گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) را نیز به شما آموزش دهیم. اگر سایت شما چندین ادمین دارد؛ کارتان راحت شود و همگی امکانات کافی برای ادمین بودن را داشته باشید.

برای این کار تنها کافی است بازم هم صفحه اکانت گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) مرتبط با سایت خود را بازکنید، به قسمت Admin  بروید. در این قسمت باید پس از پیداکردن گزینه user account management روی آن کلیک کنید. علامت مثبت را برای این گزینه در نظر بگیرید.

در این مرحله تنها کافی است آدرس جیمیل کسانی را که قصد دارید به آن‌ها دسترسی بدهید وارد کنید. به گوگل اطلاع بدهید که آن‌ها هم می‌توانند اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکس در ارتباط با سایت شما در اختیارتان قرار می‌دهند را دریافت کنند.

 

میدونی گوگل اناالیتیکس چجوری کار میکنه؟

 

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می کند

 

 

برای اینکه متوجه بشین که کاربران چگونه وارد سایت شما میشوند و از چه طریقی بازدید میکنن از صفات سایت شما پس مقاله زیر رو از دست نده

گزارش های Acquisition (کسب یا حصول) در گوگل آنالیتیکس

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟