کمپین تبلیغاتی چیست

کمپین تبلیغاتی چیست

کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی چیست

کمپین تبلیغاتی چیست ؟ ترجمه فارسی و معادل آن برنامه کامل تبلیغات است. اما شاید بتوان آن را اینگونه نیز تعریف کرد : مجموعه فعالیت‌هایی که در جهت معرفی و برندینگ یک مجموعه که بصورت تلویزیونی، چاپی و محیطی، و بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی انتشار پیدا می‌کنند.
(مهندس میلاد فرهانی)

در حوزه تبلیغات و انجام امورتبلیغاتی مدیران مجموعه‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول مدیرانی هستند که به تبلیغات علاقه دارند و دسته دوم مدیرانی هستند که علاقه‌ای به انجام تبلیغات ندارند؛ البته لازم به ذکر است که افکار هر دودسته به تجربیات گذشته آن‌ها باز می‌گردد.

بدون شک این تجربه از خلاقیت اطرافین مدیران عامل نشعت می‌گیرد که درامور تبلیغاتی به ایشان مشاوره می‌دهند.

کمپین تبلیغاتی یا Advertising Campaign چیست ؟

مقاله مشاور تبلیغاتی را جهت گرفتن مشاوره صحیح از ما مطالعه نمایید.

از نظر مشاور تبلیغاتی (مهندس میلاد فرهانی) تبلیغات باید نکات ابتدایی را رعایت نماید و باتوجه به رعایت اصول به‌دنبال بیشترین بازدهی با کمترین هزینه باشد، گاهی این نتیجه می‌تواند از ساده‌ترین نوع تبلیغات حاصل شود و لزوما نباید دارای خلاقیت یا نوآوری باشد. لذا رعایت استانداردهای تبلیغات الزامی است.

لذا تبلیغات را نمی‌توان یک کار هنری دانست و داشتن هنر در تبلیغات خیلی هم کاربردی نیست و هدف از انجام تبلیغات رسیدن به اهداف مجموعه است و برای رسیدن به اهداف و رویاهای مجموعه فقط باید درست تبلیغات کرد. حال سوال اینجاست که چه میزان از گذشته‌ی تبلیغاتی مجموعه شما درجهت رسیدن به اهداف و رویاهای شما بوده ؟؟

شرکت تبلیغاتی ماکان

در اینجا مثالی از شرکت تبلیغاتی ماکان را برای شما بیان می‌کنیم که اساس و پایه تبلیغات برای ما رضایت مشتری است؛ چرا که مشتری اگر از شما راضی باشد قطعا بهترین و بزرگترین منبع تبلیغاتی برای شماست که دائما در حال معرفی و تبلیغات شماست، لذا این نوع از تبلیغات نه تنها کمترین هزینه را برای شما دارد بلکه بهترین و بیشترین بازدهی را نسبت به هر تبلیغات دیگری دارد. با این حساب شما بیشترین بازدهی را با کمترین هزینه به‌دست می‌آورید.

قبل از هر چیزی برای یک کمپین تبلیغاتی موفق نیاز به داشتن یک طرح جذاب و خاص است. مشاور تبلیغاتی یا شرکت تبلیغاتی که مجری کمپین تبلیغاتی شما هستند باید توانایی ارائه طرح‌های مفهومی و خاص را داشته باشند.

طراحی و اجرای کمپین تبلیغاتی توسط شرکت تبلیغاتی ماکان با نظارت مستقیم مشاور تبلیغاتی (مهندس میلاد فرهانی) براساس 6اصل است که تاحدودی بصورت انحصاری توسط شرکت تبلیغاتی ماکان ارائه و راه اندازی می‌شود.

این 6 اصل به ترتیب زیر هستند :

1- هدف گذاری (Targeting)
2- پیام تبلیغاتی (Advertisement message)
3- برنامه‌ریزی و طراحی (Planning and design)
4- بودجه (Budget)
5- نتیجه‌گیری (Conclusion)
6- گزارش (Report)

1- هدف‌گذاری تبلیغاتی (Advertising Targeting)

هدف‌گذاری در تبلیغات و مخصوصا در کمپین‌های تبلیغاتی باید حتما صورت بگیرد. قطعا هیچ اتفاقی بدون داشتن هدف مشخص خوشآیند نخواهد بود، لذا درهنگام شروع برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی باید حتما این مورد را در نظر بگیرید و هدف یا اهداف خود و مجموعه‌تان را بصورت واضح مشخص نمایید.

توضیحات بیشتر در هدف گذاری تبلیغاتی مشاهده نمایید.

2- پیام تبلیغاتی (Advertisement message)

طبیعتا باید در راستای یکپارچه سازی سیستم و کمپین تبلیغاتی یک پیام واحد را تهیه نمایید تا بتوانید هرچه بهتر خود را معرفی نمایید، بعنوان مثال در نوروز سال 1396 وقتی جمله «سال 1397 مبارک» را که مشاهده می‌کردید می‌دانستید که تبلیغات بانک ملت را مشاهده می‌نمایید که این جمله را بعنوان یک پیام واحد برای کمپین تبلیغاتی نوروز 1396 خود انتخاب کرده بود.

پیام واحد در تبلیغات به شما بسیار کمک می‌کند تا راحت‌تر خود را به مردم نشان دهید.

3- برنامه‌ریزی و طراحی (Planning and design)

طبیعتا برای انجام هرکاری ابتدا باید برنامه ریزی درست داشت تا بتوانید آن کار را به نحو احسنت انجام دهید، درخصوص موضوع تبلیغات شما علاوه بر برنامه‌ریزی نیازمند طراحی درست نیز هستید، چرا که اگر برنامه‌ریزی داشته باشید. ولی طراحی و ترسیم درستی از مسیر و اهداف و نحوه اجرای تبلیغات نداشته باشید شما محکوم به شکست هستید.

برنامه‌ریزی و طراحی شامل :

– مسیرهای رسیدن به اهداف
– نحوه طی شدن مسیر
– نحوه برخورد و روبرو شدن با چالش‌های پیش‌رو
– رقبا و عملکرد ایشان
– بازار هدف و رسیدن به آن
– ابزار مود نیاز
– منابع انسانی مورد نیاز
و …..

شاید بتوان گفت مهمترین قسمت ماجرای جذاب و شیرین رسیدن به رویاها همین بخش باشد که گاهی نیازمند اتاق فکر و گاهی نیز نیازمند نوآوری و جذابیت در تبلیغات است.

توضیحات بیشتر را در نحوه اجرای طرح تبلیغاتی مطالعه نمایید.

4- بودجه (Budget)

قطعا از نظر شما صحبت درمورد اینکه چه نوع تبلیغاتی مناسب است بسیار راحت است، بعنوان مثال اولین گزینه برای بهترین روش تبلیغاتی از نظر عوام مردم تبلیغات تلویزیونی یا تبلیغات محیطی با هزینه‌های بسیار زیاد است. این مورد شاید دربسیاری از موارد صحیح باشد (اما همیشه هم درست نیست) ولی نکته بسیار مهم و با اهمیت، بودجه‌ای است که سازمان برای تبلیغات و کمپین تبلیغاتی خود درنظر گرفته است.

لذا برای اینکه شما بتوانید تمام مراحل 5گانه دیگر را درست و دقیق تهیه و اجرا نمایید نیازمند دانستن بودجه مورد نظر خود هستید. اینکه این بودجه چه میزان است هم می‌تواند توسط مدیران سازمان یا مجموعه اعلام گردد و هم می‌تواند توسط کارشناسان شرکت تبلیغاتی ماکان تعیین شود.

در خصوص نحوه اجرا و استراتژی صرف هزینه‌ها نیز تصمیم گیرنده اصلی شرکت تبلیغاتی ماکان است که می‌تواند گزارشات لازم را درخصوص نحوه صرف هزینه‌ها را به شرکت اعلام نماید.

5- نتیجه‌گیری (Conclusion)

می‌توان از بخش نتیجه‌گیری بعنوان یک بخش مهم یاد کرد، از این جهت ازآن بعنوان بخشی مهم یاد می‌کنیم که تمام 4مرحله فوق قطعا باید ارزیابی شود و بتوان بهترین و درست‌ترین نتیجه را از آن داشت.

اما همانطور که مستحضر هستید گاهی ممکن است به هردلیلی مسیری که طی شده است دچار مشکل و خطا باشد. نتیجه‌گیری درست و مداوم به شما کمک می‌کند که خطا و ایراد را سریع یافته و درصدد برطرف کردن آن برآیید. از همین‌رو شما نیازمند نتیجه‌گیری هستید تا بتوانید مسیرتان را درست بپیمایید و به اهداف و رویاهایتان برسید.

توضیحات بیشتر در خصوص گزینه های 5 و 6 را در ارائه گزارشات و نتیجه گیری از طرح تبلیغاتی مطلعه نمایید.

6- گزارش (Report)

بعد از انجام کار اگر گزارش درستی از ابتدا تا انتهای کار به مدیران مجموعه ارائه گردد، علاوه براینکه مدیران از میزان موفقیت کمپین اطلاع پیدا می‌کنند. می‌توانند بهتر درخصوص آینده سیستم و آینده تبلیغاتی مجموعه خود تصمیم‌گیری داشته باشند و همچنین شما بزرگترین کمک را به چگونگی ادامه کار آنها می‌کنید.

مدیران مجموعه‌ها درمی‌یابند که زین پس چگونه باید تبلیغات خود را مدیریت نمایند، چه میزان هزینه نمایند، ازچه روش‌هایی استفاده نمایند، اهدافشان را درست تعیین کنند و اینکه آیا باشما همکاری خود را ادامه دهند یا خیر.

پس از همکاری با شرکت تبلیغاتی ماکان شما علاوه براینکه مارا بعنوان یه شریک درادامه مسیر مجموعه خود انتخاب می‌نمایید، ما مطمئن هستیم که شما مُبَلِغ ما خواهی بود و مارا به دیگران معرفی خواهید کرد.

اجرای کمپین تبلیغاتی وظیفه کیست ؟

متاسفانه درخصوص انجام تبلیغات گاهی مدیران محترم مجموعه‌ها اشتباهات بزرگ و جبران ناپذیری می‌نمایند، بعنوان مثال ارزانترین روش تبلیغاتی بهترین آنها نیست و یا بالعکس پرهزینه‌ترین روش تبلیغاتی نیز بهترین آنها نیست.

شما برای بهتر اجرا شدن تبلیغات و دریافت بازدهی مناسب نیازمند این مورد هستید که مشاور تبلیغاتی شما :

– بازار هدف شما را بشناسد
– زمان اجرای تبلیغات را بشناسد (فصل-ماه-روز)
– ساعت اجرای تبلیغات را بداند
– بهترین روش تبلیغاتی در آن مقطع را بداند
-کم هزینه‌ترین روش در قبال بازدهی بیشتر را بداند
و ….

مقاله مشاور تبلیغاتی حرفه‌ای را نیز مطالعه نمایید.

بهتراست هر مجموعه‌ای که خود را بِرَند می‌داند یا تمایل به برند شدن (برندینگ) دارد تمام مسئولیت‌های تبلیغاتی خود را به مدیر تبلیغاتی خود بسپارد. به دلیل اینکه درصورت عدم وجود این پست در چارت سازمانی مجموعه، آنرا ایجاد و شخص توانمندی را جذب نمایند.

اما این شخص (مدیر تبلیغات) باید حتما با مدیر بازاریابی و فروش ارتباط تنگاتنگی داشته باشد تا بتواند تصمیم درست را پس از مشورت با ایشان بگیرد. اگر شما از داشتن مدیر تبلیغاتی محروم هستید، شرکت تبلیغات ماکان می‌تواند بعنوان بهترین مشاور تبلیغاتی حتی باهزینه‌ای کمتر از یک کارمند در خدمت شما باشد.

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با شرکت تبلیغاتی ماکان با ما از طریق منوی ارتباط با ما در تماس باشید.

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.
پیلار و کلاستر
آموزشی

پیلار و کلاستر

پیلار و کلاستر پیلار و کلاستر یکی از جدیدترین استراتژی‌ها برای سئو است. در سال 2015 RankBrain این استراتژی را

ادامه مطلب »
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟