معرفی و رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User

معرفی و رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User

معرفی و رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User

معرفی و رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User

گاهی در هنگام طراحی سایت و ساخت صفحات اصلی و برگه‌های محصول ممکن است شما یک مجموعه‌ای از صفحات داشته باشید که زیر مجموعه‌ی یک صفحه اصلی می‌باشند. این موضوع عمدتا برای سایت‌های فروشگاهی رخ می‌دهد. به‌عنوان مثال شما در فروشگاه آنلاین تعداد 20 محصول کفش و کتانی در دسته‌بندی کفش زنانه دارید. این 20 محصول زیر مجموعه‌ای از دسته‌بندی کفش زنانه می‌باشد. همچنین می‌توانید از یک تگ خاص برای آن‌ها استفاده نمایید که همه این محصولات زیر مجموعه‌ای از این تگ می‌باشند. مثال: دسته‌بندی “لپ تاپ” و یا تگ “خرید لپ تاپ” تعداد 20 محصول دارد که در هنگام بهینه‌سازی وب سایت یا همان سئوی سایت وقتی وبمستران صفحات سایت شما را در گوگل سرچ کنسول به‌صورت دستی ایندکس می‌کنند، گاهی با خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User مواجه می‌شوند. گاهی ممکن است گوگل صفحه‌ی اشتباه یا کم ارزش‌تری را انتخاب نماید که شما باید صفحه بهتر و مهم‌تری که در وبسایت خود دارید را در این بخش بصورت دستی ایندکس نمایید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی و رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User بپردازیم.

این خطا بدین معناست که گوگل صفحه‌ای را می‌خواهد ایندکس کند که از نظر آن نسبت به صفحه‌ای که شما معرفی نموده‌اید بهتر و مهم‌تر است. به‌عنوان مثال شما یک برگه محصول را می‌خواهید ایندکس نمایید ولی گوگل کل دسته‌بندی مربوط به آن محصول را به‌عنوان URL اصلی یا Canonical شناسایی نموده است.

معرفی و رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User

Duplicate Google Chose Different Canonical than User چیست ؟

اگر در حساب Google Search Console وضعیت Duplicate, Google chose different canonical than user را مشاهده می‌کنید، که بهتر است هر چه سریع‌تر برای رفع این مشکل اقدام کنید. وقتی محتوای تکراری در سایت خود دارید، گوگل اغلب یک canonical متفاوت از آنچه شما انتخاب کرده‌اید انتخاب می‌کند. در برخی موارد، این می‌تواند منجر به ایندکس نشدن محتوای شما شود.

به صورت کلی این پیام وضعیت به این معنی است که گوگل دو یا چند قسمت از محتوای یکسان یا بسیار مشابه را در سایت شما پیدا کرده است. با این حال، هنگامی که گوگل یک نسخه canonical از محتوا را انتخاب کرد (آنچه باید ایندکس شود)، URL متفاوتی را با URL انتخابی شما انتخاب کرده است. این می‌تواند به دو دلیل مشکل ساز باشد:

  • ممکن است باعث شود که محتوای شما اصلا ایندکس نشود. اگر گوگل نتواند تشخیص دهد که کدام نسخه از محتوا واقعی (true) است، ممکن است تصمیم بگیرد که هیچ یک از آن‌ها را ایندکس نکند.
  • این می‌تواند باعث سردرگمی کاربرانی شود که روی لینکی برای محتوای شما کلیک می‌کنند تا محتوایی متفاوت از آنچه انتظار داشتند پیدا کنند.

مقاله‌های مربوطه:

معرفی و رفع خطای Duplicate Without User-Selected Canonical

معرفی و رفع خطای Alternate page with proper canonical tag

چگونه خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User را پیدا کنیم ؟

برای این کار به قسمت Pages در گوگل سرچ کنسول بروید و روی تب Not indexed کلیک کنید.

چگونه خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User را پیدا کنیم

سپس، روی وضعیت Duplicate Google Chose Different Canonical than User کلیک کنید.

Duplicate Google Chose Different Canonical than User

با این کار لیستی از تمام صفحات وب سایت شما را که تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته‌اند را به شما نشان می‌دهد.

Duplicate Google Chose Different Canonical than User

رفع خطای Duplicate Google Chose Different Canonical than User

با منابع محدود، گوگل باید کل وب را بخزد و صفحات ارزشمند را ایندکس کند. از آنجایی که صفحات تکراری ارزش زیادی ارائه نمی‌دهند، آن‌ها در سئو یک متخلف هستند. گوگل از خزیدن و ایندکس کردن آن‌ها اجتناب می‌کند. هر زمان که یک سایت دارای چندین صفحه با محتوای بسیار مشابه باشد، گوگل سعی می‌کند تنها یکی از آن‌ها را ایندکس کند. اگر کنترل این فرآیند را در دست نگیرید، به طور خودکار اتفاق می‌افتد و نتیجه ممکن است برای وب سایت نامطلوب باشد. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از تگ‌های canonical استفاده کنید.

این تگ‌ها به گونه‌ای ایجاد شده‌اند که بتوانید گوگل را به بهترین نسخه صفحه تکراری خود یعنی canonical URL نشان دهید. تگ‌های canonical به گوگل می‌گویند که کدام نسخه از صفحه را برای ایندکس کردن مهم‌تر و مناسب‌تر می‌دانید. با این حال، شما می توانید در ایجاد تگ‌های canonical که مانع از احترام گوگل به آن‌ها می‌شود، اشتباه کنید. خبر خوب این است که این اشتباهات قابل رفع هستند. بیایید بررسی کنیم که در دو موقعیتی که ممکن است در آن قرار بگیرید، چه کاری باید انجام دهید.

وقتی گوگل لینک‌های ارجاع شده شما را برای تگ canonical نادیده می‌گیرد.

فرض کنید شما یک سایت فروشگاهی (فروشگاه آنلاین) دارید که کفش می‌فروشد. در مورد شما، شباهت بین صفحات محصول اجتناب ناپذیر است. شما مدل‌های مشابهی را در اندازه‌های مختلف می‌فروشید که هر کدام نیاز به URL جداگانه دارند. اگر از تگ canonical برای اشاره به یکی از انواع کفش‌های خود استفاده می‌کنید، گوگل همه انواع دیگر را ایندکس نمی‌کند. بنابراین برای شما، این یک نتیجه منفی است. هر صفحه محصول برای شما به عنوان صاحب سایت فروشگاهی (فروشگاه آنلاین) حیاتی است. به این دلیل که هر صفحه محصول فرصتی برای معامله است. اگر می‌دانید که کاربران شما به دنبال یک نوع محصول خاص هستند، مطمئناً می‌خواهید آن را ایندکس کنید. در عوض، شما می‌توانید از تگ canonical ارجاع دهنده خودتان برای هر صفحه استفاده نمایید. تگ canonical ارجاع دهنده خودتان به گوگل می‌گوید که شما می‌خواهید همه آن‌ها را ایندکس نمایید.

اما اگر گوگل صفحات شما را با لینک‌های ارجاع شده شما برای تگ canonical بازدید کند و تشخیص دهد که آن‌ها بسیار شبیه هستند، چرا؟ وقتی صفحاتی با URLها و محتویات بسیار شبیه به هم می‌بیند، سعی می‌کند تنها یک نسخه را ایندکس کند تا منابع خود را ذخیره کند. این یکی از سناریوهایی است که صفحات محصول شما به‌عنوان Duplicate Google Chose Different Canonical than User علامت‌گذاری می‌شود. گوگل لینک‌های ارجاع شده شما برای تگ canonical را نادیده می‌گیرد و صفحه canonical دیگری را انتخاب می‌کند.

راه حل

اگر می‌خواهید گوگل شک نداشته باشد که صفحات شما تکراری نیستند، مطمئن شوید که هر یک از آن‌ها منحصر به فرد هستند. به گوگل دلیلی برای ایندکس کردن هر یک از آن‌ها بدهید. برای منحصر به فرد کردن صفحات خود، سعی کنید اطلاعات بیشتری ارائه دهید که ثابت کند صفحات شما محصولات مختلف را توصیف می‌کنند. به این ترتیب، می‌توانید این شانس را افزایش دهید که گوگل به لینک‌های ارجاع شده شما برای تگ canonical شما احترام بگذارد. ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها را برجسته کنید و مطمئن شوید که هر کدام یک تصویر اصلی دارند.

اگر این امکان پذیر نیست، ادغام محصولات مشابه را در نظر بگیرید و به کاربران اجازه دهید نوع محصول مورد نظر را در صفحه انتخاب کنند. شما نمی‌توانید هدف کاربر خاصی را با انواع مختلف محصول هدف قرار دهید. اما با این کار مشکل Duplicate Google Chose Different Canonical than User شما را حل می‌کند.

وقتی گوگل تگ‌های canonical شما را که به صفحات مختلف اشاره می‌کنند، نادیده می‌گیرد.

سناریوی دوم این است که شما فقط یکی از صفحات تکراری را به عنوان صفحه canonical نشان می‌دهید. فرض کنید مقاله‌ای در وب سایت خود دارید که تکراری می‌باشد. شما با یک تگ canonical مناسب به گوگل اطلاع داده‌اید که کدام صفحه را باید ایندکس کند، اما همچنان یکی دیگر را انتخاب کرده است. چرا؟

این زمانی اتفاق می‌افتد که علی‌رغم وجود تگ canonical، گوگل هنوز دلایلی برای ایندکس کردن صفحه دیگری دارد.

راه حل

به یاد داشته باشید که تگ canonical تنها چیزی نیست که گوگل هنگام تعیین ایندکس کردن صفحه به آن توجه می‌کند. موتور جستجو همچنین نکات زیر را در نظر می‌گیرد:

 

 

 نکات Canonical

 

بهترین کار

URL که در نقشه سایت (sitemap) خود قرار داده‌اید.

مطمئن شوید که URL canonical است.

تعداد لینک‌های داخلی که به هر نسخه از صفحه اشاره می‌کنند.

مطمئن شوید که به صورت داخلی به canonical URL لینک داده‌اید.

پروتکل امنیتی (Google prefers HTTPS variants over HTTP).

مطمئن شوید که صفحات canonical شما از HTTPS استفاده می‌کنند.

تغییر مسیر (Redirect) از صفحه

مطمئن شوید که صفحه canonical URL نهایی است و به صفحه دیگری هدایت نمی‌شود.

ظاهر URL (گوگل URLهای کوتاه‌تر متشکل از کلمات را به جای رشته‌های تصادفی حروف ترجیح می‌دهد).

URLهای خود را طوری بهینه کنید که برای مخاطب کوتاه و قابل خواندن باشد.

وضعیت موفقیت آمیز توسط سرور میزبان صفحه canonical شما بازگردانده شد.

مطمئن شوید که صفحه canonical شما کد وضعیت 200 را برمیگرداند.

وجود یک تگ  canonical ارجاع دهنده خودتان در صفحه‌ای که به آن اشاره می‌کنید.

صفحه canonical را با تگ  canonical خود ارجاع دهید.

هنگام ایجاد تگ‌های canonical خود، باید از موارد زیر اجتناب کنید:

  • حلقه‌های canonical (صفحه A دارای یک تگ canonical است که به صفحه B اشاره می‌کند و صفحه B دارای یک تگ canonical است که به صفحه A اشاره می‌کند)
  • زنجیره‌های canonical (صفحه A دارای یک تگ canonical است که به صفحه B اشاره می‌کند و صفحه B دارای یک تگ canonical است که به صفحه C اشاره می‌کند).

بررسی دستی همه عواملی که گوگل هنگام انتخاب صفحه canonical در نظر می‌گیرد، دشوار است. برای پیدا کردن مشکلات مربوط به نکات canonical خود، از یک خزنده مانند Screaming Frog یا Ryte استفاده کنید.

چگونه کار خود را سازماندهی کنید و داده‌ها را از GSC صادر کنید؟

داشتن لیستی از URL‌های مشکل‌دار ایده خوبی است. ایندکس صفحات از گزارشDuplicate  Google chose different canonical than user برای صادرات در دسترس است، اما محدودیت 1000 URL وجود دارد. با این حال، اگر بیش از یک نقشه سایت (sitemap) دارید، می‌توانید گزارش هر نقشه سایت (sitemap) را به طور جداگانه دانلود کنید و تعداد URLهای صادر شده را افزایش دهید.

چگونه کار خود را سازماندهی کنید و داده‌ها را از GSC صادر کنید

وضعیت Duplicate Google Chose Different Canonical than User نشان نمی‌دهد که گوگل کدام صفحه را به جای آن انتخاب کرده است. اما می‌توانید با استفاده از ابزار URL Inspection دریابید که گوگل تصمیم گرفته کدام صفحه را ایندکس کند.

چگونه کار خود را سازماندهی کنید و داده‌ها را از GSC صادر کنید

در میان سایر اطلاعاتی که با این ویژگی قابل دسترسی است، می‌توانید موارد canonical منتخب گوگل و canonical اعلام شده توسط کاربر را پیدا کنید. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که چرا تگ‌های canonical شما نادیده گرفته شده است.

چگونه کار خود را سازماندهی کنید و داده‌ها را از GSC صادر کنید

حتی اگر ایندکس طولانی‌ای از URL‌هایی دارید که تحت تأثیر این مشکل قرار گرفته‌اند، این فرآیند نباید زمان‌بر باشد. به جای بررسی دستی هر صفحه، می توانید از URL Inspection API استفاده کنید. این ابزار به شما امکان می دهد روزانه تا 2000 URL را به صورت انبوه بررسی کنید و اطلاعات مربوط به canonical انتخاب شده توسط گوگل را در یک فایل JSON دریافت کنید.

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سئوی اینستاگرام
آموزشی

سئوی اینستاگرام

سئوی اینستاگرام: 7 نکته برای دیده شدن شما اگر از اینستاگرام برای بازاریابی کسب‌ و کار خود استفاده می‌کنید، بهترین

ادامه مطلب »
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟