سئو محلی چیست و چه اهمیتی دارد

سئو محلی چیست و چه اهمیتی دارد

سئو محلی چیست و چه اهمیتی دارد

سئو محلی چیست و چه اهمیتی دارد؟

همانطورکه می‌دانید؛ بعد از اتمام طراحی سایت، کار اصلی یعنی بهبود سئو وب سایت انجام می‌شود. خوب است بدانید؛ انواع بهینه‌سازی سئو مانند سئو داخلی، سئو خارجی و سئو فنی و سئو محلی وجود دارد که هر کدام در بهبود عملکرد سئو وب سایت از اهمیت بالایی برخورداند. در ادامه این مقاله به معرفی سئو محلی سایت خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت سئو محلی سایت چیست و چه اهمیتی دارد. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سئوی محلی (Local SEO) چیست؟

سئوی محلی یک استراتژی بهینه سازی موتور جستجو سئو است که به کسب و کار شما کمک می‌کند تا در نتایج جستجوی محلی در گوگل بیشتر دیده شود. هر کسب و کاری که دارای موقعیت فیزیکی است یا به یک منطقه جغرافیایی خدمات می‌دهد، می‌تواند از سئوی محلی بهره‌مند شود. سئوی محلی فرآیند بهینه سازی حضور آنلاین شما برای افزایش ترافیک محلی، دیده شدن و آگاهی از برند است. وظایف رایجی که سئو محلی دارد عبارتند از:

 • بهینه سازی پروفایل Google Business
 • یافتن کلمات کلیدی محلی
 • ایجاد محتوای محلی مرتبط

این نمونه‌ای از یک نتیجه جستجوی محلی در گوگل است:

سئوی محلی (Local SEO) چیست

سئوی محلی می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند تا برای جستجوهایی مانند این در نتایج گوگل ظاهر شود.

تفاوت سئو و سئو محلی چیست؟

سئو معمولاً کلمات و عبارات کلیدی مختلفی را هدف قرار می‌دهد که می‌تواند به یک محصول یا خدمات مرتبط باشند. (اما بدون کلمه یا هدف از شرایط و محل جغرافیایی). سئوی محلی کلمات و عبارات کلیدی مشابه را هدف قرار می‌دهد، اما به قصد جستجو در منطقه محلی خود. در واقع جستجوهای محلی بخش بزرگی از دنیای سئو را تشکیل می‌دهند.

چرا سئوی محلی مهم است؟

بهترین راه برای اینکه سایت خود را در معرض دید مردم منطقه خود قرار دهید، استفاده از بازاریابی سئوی محلی است. امروزه جستجوهای موبایلی برای “فروشگاه در نزدیکی من باز است” نیز در یک دوره دو ساله اخیر بیش از 250 درصد رشد داشته است. و کلمات کلیدی “از کجا بخرم” + “نزدیک من” بیش از 200٪ که این موضوع باعث شده فروش‌ها و خدمات محلی افزایش یابد.

سئوی محلی چگونه کار می‌کند؟

علاوه بر عوامل رتبه‌بندی معمول گوگل، الگوریتم‌های جستجوی محلی آن از سه عامل اصلی برای کمک به یافتن بهترین تطابق استفاده می‌کنند:

 1. ارتباط (Relevance): نتایج بهینه سازی پروفایل Google Business چقدر با کلماتی که جستجوگر در جستجوی خود استفاده می‌کند مرتبط است.
 2. فاصله (Distance): چقدر گوگل فکر می‌کند کاربر هنگام جستجو از یک کسب و کار فاصله دارد.
 3. برجستگی (Prominence): چقدر گوگل فکر می‌کند یک کسب و کار برای مشتریان بالقوه‌اش مهم است.

سپس گوگل دو نوع نتیجه جستجو را برای جستجوهای محلی نمایش می‌دهد. نتایج local pack (Google Maps and Business Profiles) و نتایج ارگانیک.

نتایج ارگانیک، نتایج جستجوی لینک آبی “normal” هستند که همه ما به دیدن آن‌ها در گوگل عادت کرده‌ایم.

سئوی محلی چگونه کار می کند

به عنوان مثال، هنگامی که شما برای “nutritionist miami” جستجو می‌کنید، گوگل یک لوکال پک را در بالای صفحه نمایش می‌دهد.

سئوی محلی چگونه کار می کند

و نتایج ارگانیک “regular” در زیر.

سئوی محلی چگونه کار می کند

اما گوگل فقط نتایج محلی را برای جستجوهایی که حاوی کلمه کلیدی شهر، ایالت یا «نزدیک من» هستند نمایش نمی‌دهد. اگر گوگل معتقد است که هدف جستجوی شما محلی است، نتایج محلی را نمایش می‌دهد. حتی اگر جستجوی شما به صراحت محلی نباشد. برای مثال، اگر در لس‌آنجلس بودید و «آرایشگاه‌ها» را جستجو می‌کردید، گوگل همچنان local pack برای آرایشگاه‌های لس‌آنجلس نشان می‌داد.

سئوی محلی چگونه کار می کند

نحوه انجام سئوی محلی

اکنون زمان ایجاد یک استراتژی است تا بتوانید رتبه بندی محلی خود را افزایش دهید و بازدید را افزایش دهید. مراحل زیر به شما کمک می‌کند:

تحقیق در مورد کلمات کلیدی محلی انجام دهید.

تحقیق کلمات کلیدی برای سئوی محلی فرآیند یافتن کلمات کلیدی است که افراد هنگام جستجوی محصولات و خدمات محلی از آن‌ها استفاده می‌کنند. رتبه بندی برای این کلمات کلیدی بازدید محلی بسیار هدفمند را به سایت شما هدایت می‌کند و مشتریان بیشتری را به سمت شما می‌فرستد. برای شروع، به لیست کوتاهی از کلمات کلیدی نیاز دارید که مردم می‌توانند برای یافتن کسب و کار محلی شما استفاده کنند. در اینجا چند راه مختلف برای شروع وجود دارد.

 1. درباره رقبای خود تحقیق کنید.

  دیدن کارهایی که رقبای شما انجام می‌دهند یک راه آسان برای شروع جمع آوری ایده است. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار که ما انتخاب کرده‌ایم، استفاده از ابزار Semrush’s Organic Research است. وارد یک سایت رقیب شوید و روی Search کلیک کنید.

  نحوه انجام سئوی محلی

  سپس، روی تب Positions کلیک کنید.

  نحوه انجام سئوی محلی

  روی Advanced filters کلیک کنید و کلمات کلیدی مارک دار (عباراتی که حاوی نام تجاری رقیب شما هستند) را حذف کنید.

  نحوه انجام سئوی محلی

  و روی ستون KD% کلیک کنید تا جدول بر اساس سختی کلمه کلیدی مرتب شود.

  نحوه انجام سئوی محلی

  اکنون فهرستی از کلمات کلیدی دارید که ممکن است بخواهید هدف قرار دهید.

  نحوه انجام سئوی محلی

  اگر رقبای شما این کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهند، احتمالاً به تجارت شما نیز مرتبط هستند.

 2. از Google Autocomplete استفاده کنید.

  Google autocomplete یک ویژگی در جستجوی گوگل است که باعث می‌شود وقتی شروع به تایپ می‌کنید، جستجوها را سریع‌تر تکمیل کنید. هدف آن صرفه‌جویی در وقت کاربران با پیش‌بینی آنچه که قرار است جستجو کنند است و می‌تواند به شما کمک کند تا کلمات کلیدی ارزشمندی را برای سئوی محلی کشف کنید؛ به این دلیل که تا حدی به موقعیت مکانی شما بستگی دارد. سعی کنید ترکیبات جدیدی از کلمات کلیدی محلی مختلف را امتحان کنید. شما باید در کمترین زمان فهرستی از کلمات کلیدی برای سئوی کسب و کار محلی خود داشته باشید.

 3. از Google Keyword Planner استفاده کنید.

  برنامه ریز کلمات کلیدی گوگل (Google’s Keyword Planner) به شما کمک می‌کند تا در مورد کلمات کلیدی برای کمپین‌های جستجوی پولی تحقیق کنید. اما برای کشف کلمات کلیدی جدید مرتبط با تجارت شما نیز عالی است. با رفتن به بخش “Discover new keywords” شروع کنید.

  استفاده از Google Keyword Planner

  روی تب “Start with a website” کلیک کنید.

  استفاده از Google Keyword Planner

  سپس دامنه یکی از رقبای خود را وارد کنید. روی Get results کلیک کنید، و گوگل تعداد زیادی از کلمات کلیدی را بر اساس عباراتی که در آن صفحه نشان داده می‌شود، پیشنهاد می‌کند.

  استفاده از Google Keyword Planner

  این روند را با سه رقیب برتر خود تکرار کنید و تمام کلمات کلیدی مرتبط را به لیست خود اضافه کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های Keyword Planner feature: اطلاعات جستجوی ماهانه را برای مکان‌های خاص ارائه می‌دهد.

  استفاده از Google Keyword Planner

  این ویژگی زمانی بسیار مفید است که کلمات کلیدی زیادی دارید و می خواهید انتخاب کنید کدام مورد را اول هدف قرار دهید.

Google Business Profile خود را بهینه کنید.

 Google Business Profile (که قبلاً Google My Business نامیده می‌شد) یک فهرست کسب‌وکار رایگان با اطلاعاتی درباره کسب‌وکار شما است. این به شما امکان می‌دهد جزئیاتی مانند موقعیت مکانی، خدمات، محصولات و عکس‌های خود را ارائه دهید. سپس، گوگل آن را در نتایج جستجوی محلی فهرست می‌کند. به عنوان مثال، این چیزی است که می‌تواند برای شخصی در یک دستگاه تلفن همراه به نظر برسد:

بهینه سازی Google Business Profile

به گفته گوگل، این کار یکی از مهمترین وظایف سئو محلی است. این بدان معناست که اگر می‌خواهید شانس خوبی برای رتبه‌بندی جستجوهای محلی داشته باشید، Google Business Profile نیاز دارید. در اینجا چند نکته برای Business Profile آورده شده است:

 • تنظیم ساعات کاری دقیق (از جمله تعطیلات)
 • ویژگی‌های مختلفی را برای توصیف کسب و کار خود انتخاب کنید (مانند صندلی در فضای باز، Wi-Fi و غیره)
 • عکس‌ها و ویدیوها را به‌طور مرتب آپلود کنید (ارتباط را ارتقا می‌دهد و رتبه‌بندی را افزایش می‌دهد)

دریافت نقل قول‌های محلی (NAP)

نقل قول های NAP مکان‌هایی هستند که نام، آدرس و شماره تلفن (NAP) شما را به صورت آنلاین ذکر می‌کنند. آنها معمولا در فهرست‌های کسب و کار و پروفایل‌های رسانه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند. استنادات NAP مهم هستند؛ زیرا ممکن است گوگل از آن‌ها برای تأیید صحت اطلاعات کسب و کار شما استفاده کند و آنچه شما در مورد تجارت آنلاین خود می‌گویید درست است.

در واقع هرچه گوگل بیشتر استنادهای NAP را برای کسب و کار شما ببیند، مطمئن‌تر است که کسب و کار شما قانونی و قابل اعتماد است. بنابراین، شما می‌خواهید تا جایی که می‌توانید در وب‌سایت‌های قابل اعتماد، نقل قول‌های ثابتی دریافت کنید. یک راه آسان که می‌خواهیم برای بررسی لیست‌های محلی خود و توزیع آن‌ها در معتبرترین دایرکتوری‌ها پیشنهاد کنیم، استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management است. برای شروع، نام شرکت خود را وارد کنید. و شرکتی را با آدرس صحیح از لیست ظاهر شده انتخاب کنید.

استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management

گزارشی از حضور آنلاین فعلی خود خواهید دید. شامل تعداد کل فهرست‌ها، فهرست‌هایی که باید اصلاح شوند و میانگین امتیاز ستاره:

استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management

این ابزار همچنین فهرستی از فهرست های فهرست شما با خطاهای خاص (به عنوان مثال، شماره تلفن اشتباه، آدرس اشتباه و غیره) دارد. برای پیدا کردن آن، به سادگی به پایین بروید.

استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management

سپس می‌توانید تمام این اطلاعات را با استفاده از دکمه “Export” در گوشه سمت راست بالای لیست دانلود کنید.

استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management

اگر اشتراک پولی دارید، می‌توانید به طور خودکار اطلاعات کسب و کار خود را در ده‌ها دایرکتوری توزیع کنید. ابتدا مطمئن شوید که لیست شما به روز است. اگر می‌خواهید چیزی را تغییر دهید، روی دکمه Edit info کلیک کنید.

استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management

سپس، اطلاعات اضافی مانند عکس‌ها، ویدیوها، عکس روی جلد Google Business Profile، دسته‌های رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر را اضافه کنید.

استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management

پس از آن، یک داشبورد با هفت تب را مشاهده خواهید کرد:

 • لیست‌های شما (نمای جدولی از همه لیست‌های شما و وضعیت فعلی آن‌ها)
 • اطلاعات آماری GBP (داشبوردی که داده‌ها را از حساب تجزیه و تحلیل GBP شما ادغام می‌کند)
 • موارد تکراری (تمام لیست های تکراری ممکن، پردازش شده یا حذف شده را ببینید)
 • پیشنهادات کاربر (جایی که می‌توانید تغییرات پیشنهادی مشتری را تأیید یا رد کنید)
 • Heatmap (ردیابی کلمات کلیدی در سطح بیش از حد محلی با رتبه بندی در اطراف منطقه محلی شما)
 • مدیریت بازبینی (نظارت و پاسخ به نظرات و رتبه‌بندی‌ها از منابع مختلف برای همه مکان‌های شما)
 • رتبه بندی محلی (ببینید رتبه کسب و کار شما برای هر مکان شهری چقدر است)

استفاده از ابزار Semrush’s Listing Management

اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات شما به روز شده و تا حد امکان دقیق است. سپس، اجازه دهید ابزار بار سنگینی را تحمل کند که به طور خودکار استنادهای NAP شما را در همه جا ثابت نگه دارد. در اینجا چند نکته برای استناد NAP وجود دارد:

همه نقل قول‌های خود را 100٪ ثابت نگه دارید (همان نام، آدرس، شماره تلفن)
اطلاعات خود را به دایرکتوری‌های محبوب در منطقه و صنعت محلی خود ارسال کنید (مانند Apple Maps، Yelp، Bing Places، Facebook و غیره).

تشویق به بررسی آنلاین

نظرسنجی‌ها و نظردهی‌ها باعث ایجاد اعتماد مشتری می‌شود. آن‌ها اثبات اجتماعی را ارائه می‌دهند، تخصص شما را تایید می‌کنند و به خریداران بالقوه اعتماد به کسب و کار شما می‌دهند. مصرف کنندگان به طور مرتب نظرات را می‌خوانند و آن‌ها را ضروری می‌دانند. به‌علاوه، گوگل توصیه می‌کند به نظرات پاسخ دهید تا نشان دهید برای کسب‌وکار و بازخورد مشتریانتان ارزش قائل هستید.

تشویق به بررسی آنلاین

پیشنهاد ما این است که برای یافتن نظرات برای پاسخ دادن، از ابزاری مانند Listing Management استفاده کنید.

استفاده از ابزار Listing Management

می‌توانید نظرات را مستقیماً از ابزار بخوانید و به آن‌ها پاسخ دهید. برای انجام این کار، نظر خود را در قسمت وارد کنید. سپس دکمه Reply را بزنید.

استفاده از ابزار Listing Management

همچنین می‌توانید با تغییر دادن منوی کشویی در بالای جدول Reviews، بر اساس جدیدترین، قدیمی‌ترین، بالاترین رتبه‌بندی یا پایین‌ترین رتبه‌بندی مرتب‌سازی کنید.

استفاده از ابزار Listing Management

در اینجا چند نکته دیگر برای بررسی آنلاین وجود دارد:

نمایه کسب و کار خود را تأیید کنید. (برای پاسخ به نظر، باید یک کسب و کار تأیید شده داشته باشید)
به مشتریان یادآوری کنید نظرات خود را بنویسند. (شما می توانید پیوندی را در Google Business Profile ایجاد و به اشتراک بگذارید)
در ازای بازبینی، پول پیشنهاد یا قبول نکنید. (این برخلاف شرایط گوگل است)

سئوی داخلی خود را اصلاح کنید.

سئوی داخلی بهینه سازی صفحات وب سایت شما برای کمک به رتبه بالاتر در نتایج جستجوی ارگانیک است و برای بازاریابی موتورهای جستجوی محلی ضروری است. اگر از نظر ارگانیک رتبه خوبی داشته باشید، احتمالاً شانس بالایی برای رتبه بندی در بسته محلی دارید. شما همچنین می‌توانید برای انجام یک audit سریع و سنجش سلامت سئوی صفحه خود، از Semrush’s On Page SEO Checker استفاده کنید.

دامنه خود را وارد کنید، “Get ideas” را بزنید و ابزار به طور خودکار شروع به اجرای audit می‌کند.

اصلاح سئوی داخلی

پس از چند دقیقه، داشبوردی را با فاکتورهای مختلف در صفحه نمایش می‌دهد تا بتوانید آن را بهینه کنید.

اصلاح سئوی داخلی

اگر به پایین اسکرول کنید، خواهید دید که صفحات شما به راحتی بر اساس priority مرتب شده‌اند. اینها صفحاتی هستند که بیشترین امکان رتبه بندی در صفحه اول گوگل را دارند.

اصلاح سئوی داخلی

ابتدا این صفحات را بهینه کنید تا تاثیرگذارترین نتایج را دریافت کنید. برای بهینه سازی برای دریافت ایده‌های بهینه سازی خاص‌تر، روی دکمه “# ideas” در کنار هر یک از صفحات برتر کلیک کنید.

اصلاح سئوی داخلی

در اینجا چند نکته برای سئو داخلی صفحه وجود دارد:

 • کلمات کلیدی هدفمند محلی خود را در عنوان صفحه و توضیحات متا قرار دهید.
 • صفحات مکان خاصی را به وب سایت خود اضافه کنید تا بر خدمات محلی خود تأکید کنید.
 • لینک داخلی به صفحات در صورت لزوم

ساخت بک لینک

بک لینک‌ها، لینک‌هایی در سایت‌های دیگر هستند که به سایت شما لینک می‌دهند. آن‌ها یکی از قوی‌ترین سیگنال‌های رتبه بندی در الگوریتم جستجوی گوگل هستند. مطالعه ما بر روی بیش از 600000 کلمه کلیدی و موقعیت‌های رتبه بندی همبستگی بین دامنه‌های ارجاع دهنده (سایت‌هایی با یک یا چند لینک به شما) و موقعیت‌های رتبه بندی را تأیید کرد. به طور کلی، هر چه دامنه‌های ارجاع مرتبط بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه برای کلمات کلیدی مرتبط رتبه بالاتری داشته باشید، بیشتر می‌شود.

ساخت بک لینک

و خبر خوب این است که استراتژی‌های سنتی لینک‌سازی برای لینک‌سازی محلی نیز کار می‌کنند. به عنوان مثال، بازیابی لینک‌های از دست رفته، ایجاد لینک شکسته، و یافتن نام تجاری بدون لینک، همه کارها را برای سئوی محلی نیز ذکر می‌کند. در اینجا چند نکته محلی لینک سازی وجود دارد:

 • برای دریافت لینک با سایر مشاغل محلی (غیر رقیب) تماس بگیرید.
 • برای به اشتراک گذاشتن داستان‌ها با روزنامه‌ها و وب سایت‌های محلی تماس بگیرید.
 • پشتیبانی و حمایت مالی از رویدادهای محلی (وب سایت های رویداد ممکن است به شما لینک دهند).

نظارت بر لیست‌های محلی

راه اندازی کسب و کار شما در فهرست‌ها مهم است. اما نظارت بر آن‌ها نیز مهم‌تر است. به خصوص با افزایش تعداد لیست‌های شما. ابزار Semrush’s Listing Management نیز می‌تواند در این مورد کمک کند. با جستجوی کسب و کار خود و انتخاب آن از لیست شروع کنید.

نظارت بر لیست های محلی

امتیاز کلی Online Presence ، Total Listings، Listings to Fix و Average Star Rating خود را خواهید دید.

نظارت بر لیست های محلی

برای دیدن لیست‌هایی که اطلاعات نادرست یا متناقض دارند به پایین بروید.

نظارت بر لیست های محلی

هر چه سریع‌تر این مسائل را حل کنید. و هر ماه دوباره بررسی کنید تا مشکلاتی را که ممکن است ظاهر شود برطرف کنید.

ابزارهای سئو محلی

در اینجا چند ابزار بهینه سازی موتورهای جستجوی محلی وجود دارد که می تواند کسب و کار شما را به طور مداوم در مقابل مخاطبان هدف شما نگه دارد.

گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول یک ابزار رایگان سئوی محلی گوگل است که به نظارت، حفظ و تنظیم دقیق حضور سایت شما در نتایج جستجو کمک می‌کند. این یک ابزار عالی برای درک اینکه گوگل چگونه صفحات شما را می‌بیند و اطمینان حاصل می‌کند که سایت شما قابل خزیدن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Google Search Console، کلیک کنید.

Semrush’s Listing Management

ابزار سئوی محلی Semrush است که به مدیریت و توزیع اطلاعات کسب و کار شما کمک می‌کند. شما به راحتی می‌توانید NAP کسب و کار خود (نام، آدرس، تلفن) را اضافه کنید، به ده‌ها دایرکتوری ارسال کنید و تمام نظرات مشتریان خود را پیگیری کنید.

Semrush’s Position Tracking

مهم‌ترین ویژگی ابزار ردیابی موقعیت برای سئوی محلی، نظارت بر کلمات کلیدی و رتبه بندی در سطح کد پستی و بسته‌های محلی است. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که از تغییرات موقعیت خود مراقبت کنید و مراقب رقبای خود باشید.

نتایج را رصد کنید و به بهینه سازی ادامه دهید.

رتبه بندی کلمات کلیدی محلی سایت شما به طور منظم تغییر می‌کند و هنگامی که رتبه شما کاهش می‌یابد، بازدید سایت شما کاهش می‌یابد که به طور بالقوه می‌تواند به کسب و کار شما آسیب برساند. به همین دلیل است که باید پیشرفت خود را به عنوان بخشی از استراتژی سئوی محلی خود نظارت کنید. یک راه عالی برای انجام این کار استفاده ازPosition Tracking است. این امکان ردیابی کلیدواژه محلی را تا سطح کد پستی فراهم می‌کند.

با ردیابی ویژگی‌های SERP :

رصد نتایج بهینه ساری

کلمات کلیدی خود را دنبال کنید و تا زمانی که به نتایج دلخواه خود برسید به بهینه سازی ادامه دهید.

مجموعه ماکان با یک تیم تخصصی در زمینه‌ی ارتقای سئوی سایت می‌‌تواند همراه شما باشد و سایت شما را در صدر جستجوهای گوگل قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با ما تماس بگیرید.

شما همچنین می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارت ویزیت
مقالات

کارت ویزیت

کارت ویزیت کارت ویزیت ابزار تبلیغاتی است که مدیران و کارفرمایان برای معرفی شرکت و یا کسب و کار خود

ادامه مطلب »
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟