بازاریابی در صنعت بسته بندی

بازاریابی در صنعت بسته بندی

بازاریابی در صنعت بسته‌بندی

راهبردهای بازاریابی در صنعت بسته بندی

از جمله راهبردهای بسیار مهم بازاریابی در صنعت بسته بندی رعایت کردن دو اصل بسیار مهم است :

A) کاربردی کردن

B) جذابیت

این دو اصل نام برده از جمله اصول بسیار مهم در صنعت بسته بندی است. کاربردی بودن بسته بندی از نظر مشاوره بازاریابی و فروش می تواند شامل ویژگی‌های زیر باشد:

1) بتواند محصول را از هر گونه آسیبی حفظ کند

یکی از کاربردهای بسیار مهم برای بسته‌بندی در بازاریابی این است که بتواند محصول ما را از گزند خراب شدن ، آسیب ، ضربه و فاسد شدن حفظ کند.

2) استفاده از آن آسان باشد

کاربرد دیگری که برای بسته‌بندی باید در نظر گرفته شود این است که بتوان به راحتی از آن استفاده کرد. گاهی ممکن است بسته‌بندی‌ها به شکلی باشد که استفاده از محصول را برای ما دشوار کند. بنابراین ، در این شرایط ممکن است بسیاری از افراد بخاطر دشواری استفاده از آن از خرید محصول مورد نظر صرف نظر کنند. در حالی که محصول مشابهی به دلیل بسته بندی راحت‌تر مشتریان شما را از دست شما خارج کند.

حتماً تاکنون از محصولات غذایی کنسرو شده که درب آنها به راحتی قابل باز شدن است و شما نیاز به هیچ ابزاری برای باز کردن آنها ندارید استفاده کرده اید و مشاهده کرده‌اید که این محصول نسبت به سایر محصولات توانسته است زودتر توجه شما را به خود جلب کند و شما به دلیل همین امتیاز ، اقدام به خرید آن کرده‌اید. در این شرایط معمولاً شما محصول مورد نظر را به دلیل راحتی استفاده از آن خریداری می‌کنید.

3) جا به جایی آسان

از دیگر راهکارهای بسته‌بندی این است که طراحی بسته‌بندی باید به شکلی باشد که حمل و نقل آنرا برای شما آسان کند. اصل دوم استراتژی بسته‌بندی ، ویژگی جذابیت آن است. بنابراین جذابیت بسته‌بندی باید شامل موارد زیر باشد:

الف) زیبایی ظاهری

از آنجا که بسته‌بندی اولین موردی است که توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند بنابراین ، باید جذاب و زیبا طراحی شود. زیبایی بسته‌بندی باید متناسب با محصول باشد نه اینکه فقط مولفه زیبایی مد نظر قرار بگیرد. پس بهتر است یک طراحی زیبا و در عین حال مناسبی را انتخاب کنید.

ب)شکل بسته‌بندی

از دیگر موارد مهم ، شکل بسته‌بندی است. شکل بسته‌بندی شامل تمامی مواردی که در بالا اشاره کردیم می‌تواند باشد. شکل بسته‌بندی هم می‌تواند بر جذابیت محصول اضافه کند و هم می‌تواند نقش موثری در آسان کردن حمل و نقل محصول داشته باشد.

مقاله بسته‌بندی تبلیغاتی محصولات را نیز مطالعه نمایید.

پ) رنگ بسته بندی

رنگ‌ها نقش زیادی در جلب نظر افراد دارند. بسته‌بندی نیز از این قائده مستثنی نیست ، پس بهتر است رنگ بسته‌بندی‌ها را با دقت انتخاب کنید.

4) نوشته‌های روی بسته‌بندی

نوشته‌هایی که بر روی بسته بندی محصولات وجود دارند علاوه بر هویت محصول ، نشان دهنده مواردی مانند شرکت و ویژگی‌های محصول و سایر موارد دیگر هستند. کسی که به طراحی بسته‌بندی می‌پردازد باید ابتدا تمامی این اطلاعات را بدست آورد و سپس در طراحی بسته‌بندی از هر کدام از آنها به بهترین نحو استفاده کند.

همچنین متناسب با آنها یک بسته‌بندی مناسب طراحی کند. متخصصی که استراتژی‌های بازاریابی را برنامه ریزی می‌کند و یکی از اهداف آن طراحی بسته‌بندی است اطلاعات مورد نیاز خود را از چند طریق می‌تواند کسب کند:

1) مطالعه نشریات

2) گزارش‌های شخصی

3) پرس و جو کردن

4) خرده فروش ها

شرک تبلیغاتی ماکان ارائه دهنده خدمات طراحی و چاپ بسته بندی محصول است.

جهت ثبت سفارش برای طراحی و چاپ بسته بندی محصولات خود با شرکت ماکان در ارتباط باشید.

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟