ضرورت طراحی سایت واکنشگرا

ضرورت طراحی سایت واکنشگرا

ضرورت طراحی سایت واکنشگرا

ضرورت طراحی سایت واکنشگرا

قبل از آنکه ساختن وب‌سایت خود را شروع کنید، لازم است با ویژگی‌های مهم یک وب‌سایت خوب آشنا باشید. مواردی که رعایت آن‌ها باعث موفقیت هر چه بیشتر یک وب‌سایت می‌شوند. یکی از این موارد، واکنش گرایی یا به اصطلاح  Responsive بودن وب‌سایت است. ضرورت طراحی سایت واکنشگرا اینجا خود را نشان می‌دهد.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد مفهوم واکنش‌گرایی یا ریسپانسیو در طراحی سایت و اهمیت آن صحبت کنیم. در نهایت نیز راهکارهای عملی برای بررسی واکنش‍گرایی یا ریسپانسیو بودن یک وب‌سایت در اختیار شما قرار دهیم.

وب‌سایت ریسپانسیو (Responsive) چیست؟

فهمیدن اینکه واکنش‌گرایی یک وب‌سایت دقیقاً چیست، آنقدر که فکر می‌کنید سخت نخواهد بود. به احتمال زیاد می‌دانید که انسان‌ها برای بقا می‌بایست خود را با محیط و شرایط زندگی تطبیق دهند. در مورد وب‌سایت‌ها نیز همین موضوع صادق است. اما منظور ما چیست؟

زمانی که گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به جهان معرفی شدند، یک راه جدید و جذاب برای گشت و گذار در اینترنت را نشان ما دادند. اما مساله اینجا بود که سایت‌ها برای دیده شدن در صفحات مانیتور طراحی شده بودند و بنابراین در گوشی‌های موبایل که صفحه کوچکی داشتند، کار با آنها چندان ساده نبود.

اینجا بود که قابلیت واکنش گرایی در طراحی سایت اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد.

یعنی اینکه یک وب‌سایت بتواند خودش را با صفحه‌های گوناگون تطبیق دهد تا هر کاربری، با هر دستگاهی که بازش کرد، باز هم تجربه خوبی داشته باشد و به راحتی بتواند از آن استفاده کند. ضرورت طراحی سایت واکنشگرا به همین دلیل است.

فکر می‌کنم اگر به تصویر دو موبایل زیر نگاه کنید، بهتر متوجه موضوع شوید. وب سایتی که در تصویر سمت چپ باز شده، هیچ تفاوتی با نسخه کامپیوترش ندارد. همین موضوع باعث شده عکس‌ها، دکمه‌ها، نوشته‌ها و … ریز نمایش داده شوند و کار را سخت کنند. امادر تصویر سمت راست، همه‌چیز با اندازه صفحه هماهنگ شده است.
سایتی که مانند تصویر سمت راست باز می‌شود ضرورت طراحی سایت واکنشگرا را به خوبی درک کرده است.

حالا بیایید یک وب‌سایت را در نظر بگیریم که در مانیتورهای معمولی سه ستونِ محتوا دارد. اگر این وب‌سایت واکنش گرا باشد، در تبلت که آن را باز کنید، تمام محتواها در دو ستون به شما ارائه می‌شود. زمانی هم که آن را با گوشی باز کنید، همه چیز در یک ستون قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، حتی ممکن است برخی اطلاعات بی‌اهمیت در نسخه گوشی حذف شوند یا حتی اطلاعاتی مخصوص گوشی اضافه شود. فکر می‌کنم اکنون به خوبی مفهوم واکنش‌گرایی یا ریسپانسیو را در طراحی سایت فهمیده باشید.

اهمیت یک سایت ریسپانسیو چیست؟

نگاهی به اطراف خود بیاندازید. آدم‌ها معمولاً از چه دستگاهی برای وصل شدن به اینترنت استفاده می‌کنند؟ کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت یا موبایل؟ اگر جواب شما موبایل است، پس درست فکر می‌کنید. شاید تا اینجای کار متوجه ضرورت طراحی سایت واکنشگرا شده باشید، در ادامه نیز با ما همراه باشید.

در سال 2015 بود که گوگل اعلام کرد جستجوهای انجام شده با موبایل بیش از 51% کل جستجوهای گوگل را شامل می‌شوند. و کاملاً طبیعی است که این موضوع در اکثر سایت‌های دیگر نیز صادق باشد. در واقع، خود ما هم تا به حال آمار سایت‌های بسیار مختلفی را دیده‌ایم و به ندرت به سایتی برخورده‌ایم که ورودی موبایل آن کمتر از کامپیوتر باشد.

 

تاثیر رسپانسیو بودن سایت در فروش مستقیم

خب در نظر بگیرید که شما برای خرید محصول 2 سایت را به صورت همزمان برای شما بازکرده اند و از شما میخواهند که یکی را برای اعتماد و خرید محصول انتخاب کنید خب در نگاه اول شما سایتی را انتخاب میکنید که جزئیات و سایز ها در آن به درستی رعایت شده باشد و راحت تر بتوانید مراحل خرید و پرداخت را طی کنید در عصر جدید ارتباطات سایت هایی که واکنشگرا نباشند به هیچ وجه نمیتواند بازار فروش مناسبی داشته باشد و نرخ پرش کاربر از سایت آنها زیاد است و جاسگاه خوبی در رتبه بندی گوگل نیز نخواهد داشت پس این مورد را خیلی جدی بگیرید و هرچه سریع تر سایت خود را رسپانسیو کنید چون بیش از 90 درصد کاربران که در ایران خرید اینترنتی میکنند از طریق گوشی موبایل این کار را انجام میدهند و اگر رسپانسیو نباشید عملا 90 درصد بازار فعالیت خود را از دست داده اید.

ریسپانسیو بودن وب‌سایت در رتبه گوگل هم تاثیر می‌گذارد

واکنش گرایی وب‌‎سایت شما می‌تواند یک تجربه بهتر برای کاربران ایجاد کند… اما قضیه به همینجا ختم نمی‌شود. بلکه در نهایت این موضوع باعث کسب رتبه‌های بهتری در گوگل هم می‌شود (یا اگر بخواهیم کمی تخصصی‌تر صحبت کنیم، در سئو شما هم تاثیرگذار خواهد بود.) اما چگونه؟

طبیعتاً گوگل می‌خواهد هوای کاربران خود را داشته باشد و بنابراین تلاش می‌کند بهترین نتایج را به آنها نمایش دهد. پس کاملاً طبیعی است که وقتی کاربری با گوشی موبایل خود در گوگل جستجو کرد، اولویت را با سایت‌هایی بگذارد که ریسپانسیو هستند (در واقع، نتایج جستجو یک کلمه در کامپیوتر و موبایل معمولاً با هم متفاوت است.)

این یعنی اگر سایت شما ریسپانسیو یا واکنش‌گرا نباشد، خیلی سخت در نتایج موبایل می‌توانید رتبه کسب کنید و بنابراین باید قید بسیاری از بازدیدکنندگان خود را بزنید. به خاطر همین است که می‌گوییم اگر برایتان ورودی گرفتن از گوگل (سئو) مهم است، حتماً باید یک سایت ریسپانسیو یا واکنش‌گرا داشته باشید.

آیا ریسپانسیو کردن یک سایت برای تمام سایز‌ها شدنی است؟

اکنون وقت آن رسیده که به یک مساله مهم پاسخ بدهیم. زمانی که شما به دنبال یک سایت ریسپانسیو هستید، یک مانع بزرگ بر سر راه شما قرار گرفت: هزاران مدل مانیتور، لپ‌تاپ، تبلت و موبایل در دنیا وجود دارد و در نتیجه، تنوع اندازه‌های صفحه بسیار بالاست. اصلاً شما چطور باید سایت خود را برای این همه اندازه آماده کنید؟

آیا می‌خواهید تک تک آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید که سایت شما در هر اندازه‌ای درست نمایش داده می‌شود؟ قطعاً این مساله حتی اگر ممکن باشد، چیزی شبیه به دیوانگی است.

بهینه کردن یک سایت برای تمام اندازه‌های صفحه چندان عملی نیست. بنابراین بهتر است قبل از هر کار، اولویت‌های خود را مشخص کنیم. چگونه؟ کافی است به آمار مختلف رجوع کنیم.

آمار زیر به شما نشان می‌دهد که تعداد جستجو‌های انجام شده در گوگل با توجه به نوع دستگاه چقدر است:

 موبایل: 51 درصد 
 دسکتاپ و لپ‌تاپ: 45 درصد 
 تبلت: 3.5 درصد 
 تلویزیون‌های هوشمند و غیره: 0.5 درصد 

همانطور که می‌بینید، میزان استفاده از موبایل، کامپیوتر و لپ‌تاپ برای وب‌گردی بیش از سایر دستگاهها میباشد.
پس بهتر است وقت گرانبهای خود را صرف واکنش‌گرا کردن سایت برای این دستگاه‌ها کنید و وقت چندانی را برای تبلت یا سایر دستگاه‌ها نگذارید. ضرورت طراحی سایت واکنشگرا برای موبایل و لب تاپ و تبلت است.

حالا بیایید کمی در دستگاه‌های موبایل دقیق شویم… در اینجا هم مساله تنوع وجود دارد. یعنی سایز صفحه‌های مختلفی وجود دارند. پس باز هم بهترین راه این است که به سراغ گوشی‌ها و اندازه‌ صفحه‌های رایج بازار برویم. این یعنی واکنش‌گرایی خود را در گوشی های مطرح (برای مثال سری آیفون و همینطور موبایل‌های سامسونگ) تست کنید.
اما حتی از این هم می‌توان دقیق‌تر شد. طبق آمار، رایج‌ترین اندازۀ صفحه در گوشی‌ها، 1366*768 است. پس اگر نمی‌خواهید خیلی وقت بگذارید، حداقل ریسپانسیو بودن وب‌سایت خود را در این سایز بررسی کنید.

چطور از واکنش‌گرا بودن سایت خود مطمئن شوید؟

طبیعتاً یک کاربر معمولی اینترنت، دانش کافی برای ریسپانسیو کردن یک سایت را ندارد. چرا که برای این کار، به مهارت کد نویسی نیاز است. اما به عنوان صاحب یک وب‌سایت، شما قطعاً می‌توانید هنگام ساختن سایت یا حتی پس از آن، مساله واکنش‌گرایی را در نظر بگیرید و از ریسپانسیو بودن سایت خود مطمئن شوید. می‌پرسید چگونه؟

در ادامه به شما چند راه کاربردی معرفی می‌کنیم تا به وسیلۀ آن‌ها بتوانید واکنش‌گرایی سایت خود را چک کنید. (بدون اینکه نیاز باشد سایت خود را در گوشی موبایل یا تبلت باز کنید.)

دو راه ساده برای بررسی ریسپانسیو بودن یک وب‌سایت

در ابتدا بگذارید دو مسیر راحت برای چک کردن واکنش‌گرایی یک وب‌سایت را بشناسیم:

  1. وب‌سایت Am I Responsive: به سایت Am I Responsive  مراجعه کنید و آدرس سایت خود را وارد کنید.
    این سایت به سرعت چهار نسخه  کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت و موبایل از سایت شما را برایتان نمایش خواهد داد و به همین راحتی می‌توانید واکنش‌گرایی آن را تست کنید.
  2. تغییر اندازۀ صفحه مرورگراگر می خواهید دقیق‌تر نسخه‌های مختلف را بررسی کنید، می‌توانید مرورگر خود را از حالت تمام صفحه خارج کنید و با صفحه آن را به دلخواه بزرگ و کوچک کنید. وقتی شما اندازه مرورگر را تغییر می‌دهید، سایت شما خودش را تطبیق خواهد داد و به این ترتیب، از نمایش درست آن در تمام اندازه‌ها مطمئن می‌شوید.

راه تخصصی برای چک کردن ریسپانسیو بودن وب سایت

اگر قصد دارید دقیق‌تر به بررسی سایت خود بپردازید و آن را در سایزهای دقیق بررسی کنید، یک روش حرفه‌ای برای شما وجود دارد. سایت خود را باز کنید و کلیدهای Ctrl+Shift+I را فشار دهید. شما همچنین می‌توانید بر روی سایت خود کلیک راست کنید و بر روی گزینه inspect (یا inspect element) کلیک نمایید.

حالا دکمه‌های Ctrl+Shift+M را فشار دهید یا بر روی آیکون مشخص شده در تصویر کلیک کنید. سایت شما با اینکار وارد حالت ریسپانسیو می‌شود. اکنون شما می‌توانید از بین گوشی‌ها و تبلت‌های مطرح بازار، مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید تا سایت شما در اندازه صفحه این مدل به خصوص نمایش داده شود.

با نگاه به تصویر زیر، بهتر متوجه موضوع خواهید شد.

همانطور که احتمالاً متوجه شده باشید، استفاده از قابلیت‌های مرورگر برای تست واکنش‌گرایی بهترین انتخاب است.

سخن پایانی دربارۀ واکنش‌گرایی سایت

در این مقاله به شما گفتیم که ضرورت طراحی سایت واکنشگرا چیست و چرا اهمیت دارد، در ادامه هم تمامی راه‌های ممکن برای تست ریسپانسیو بودن سایت را به شما معرفی کردیم.

اکنون شما هستید که باید حواس خود را جمع کنید و در زمان طراحی سایت خود (البته اگر الان هم یک سایت دارید، به این معنی نیست که دیگر دیر شده است) تا مطمئن شوید سایت شما علاوه بر کامپیوتر، حداقل در دستگاه‌های موبایل هم درست نمایش داده می‌شود. با این کار یک تجربه لذت بخش برای کاربران خود فراهم کرده‌اید و رضایت آنها را به دست آورده‌اید.

شرکت تبلیغاتی ماکان ارائه دهنده خدمات طراحی سایت بصورت کاملا تخصصی با هزینه مناسب.

برای داشتن یک وبسایت تخصصی و حرفه ای با شرکت تبلیغاتی ماکان در تماس باشید.

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.
لید نرچرینگ
آموزشی

لید نرچرینگ

لید نرچرینگ (lead nurturing) از مهم‌ترین مراحلی که در مارکتینگ می‌توان نام برد، همین موضوع پرورش لید (لید نرچرینگ) می‌باشد.

ادامه مطلب »
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟