بک لینک فالو(follow) و نوفالو(nofollow)

بک لینک فالو(follow) و نوفالو(nofollow)

بک لینک فالو (follow) و نوفالو (nofollow)

بک لینک چیست؟

در مقالات قبلی درباره بک لینک گرفتن توضیحاتی ارائه دادیم. در این مقاله قصد داریم تفاوت بک لینک فالو(follow) و نوفالو(nofollow) و تأثیر هریک در سئو را بیان کنیم.

مقاله بک لینک چیست و اهمیت آن در سئو را مطالعه نمایید.

هر لینکی که از یک سایت به سایت دیگر داده شود، بک لینک نام دارد. هر سئوکار مبتدی و حرفه‌ای می‌داند یکی از مهم‌ترین عناصر در سئوی سایت، بک لینک‌ها هستند. در ابتدا همه لینک‌ها یا همان بک لینک‌ها از یک نوع بودند؛ اما با گذر زمان این مسئله پیچیده‌تر شد.

بک لینک فالو(follow) و نوفالو(nofollow)

امروزه بک لینک‌ها به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  • فالو (follow)
  • نوفالو (nofollow)

بک لینک فالو (follow) چیست؟

وقتی در یک سایت لینک صفحه‌ای از یک سایت دیگر را قرار می‌دهیم، براساس اعتبار سایت مبدا، سایت مقصد اعتبار بیشتری پیدا می‌کند. همچنین معتبر بودن سایت مقصد نیز در افزایش رتبه سایت مبدا مؤثر است.

وقتی یک سایت سایتی کم ارزش را لینک می‌کند، گوگل وب سایت مبدأ را نیز کم ارزش تلقی می‌کند. وقتی چند سایت به یک صفحه مشخص لینک دهند، گوگل آن صفحه را با ارزش دانسته، در نتیجه آن صفحه و سایت را جز نتایج برتر نشان می‌دهد.

بنابراین بک لینک‌های فال به عنوان امتیاز شمرده می‌شوند. لینک فالو به این معنی است که به گوگل اطلاع می‌دهید، سایت لینک شده را دنبال کند. برای ساختن بک لینک‌های فالو از کد html  زیر استفاده می‌کنیم و در تگ a مقدار صفت href را آدرس سایت مقصد و مقدار صفت rel را follow و قرار می‌دهیم.

<a href=”https://macanads.com” rel=”follow”> link follow </a>

بک لینک نوفالو (nofollow) چیست؟

لینک‌های نوفالو برعکس لینک‌های فالو به عنوان امتیاز شمرده نمی‌شوند، اعتبار سایت مبدأ را به سایت مقصد منتقل نمی‌کنند و در افزایش رتبه هیچ کدام از سایت‌های مبدأ و مقصد تأثیری ندارد. با ایجاد لینک‌های نوفالو به گوگل اطلاع می‌دهید که این سایت‌ها را دنبال نکند.

برای ساختن لینک‌های نوفالو از کدی مشابه کد html در لینک‌های فالو استفاده می‌شود، با این تفاوت که در صفت rel باید به جای مقدار follow، مقدار nofollow را قرار دهید.

<a href=”https://macanads.com” rel=”nofollow”> link nofollow </a>

بک لینک‌های نوفالو اغلب در سه مورد زیر کاربرد دارند:

  • لینک‌های پولی
  • کامنت‌ها
  • فروم‌ها

دلیل ساختن لینک‌های نوفالو چیست؟

بدون لینک‌های نوفالو، اینترنت پر از اسپم می‌شود. با ایجاد لینک‌های نوفالو، فقط لینک‌های فالو و طبیعی، در رتبه سایت تأثیر خواهد داشت؛ و هیچ کس در پی آن نیست که لینکی را در وبلاگ‌های مختلف به صورت اسپم منتشر کند، چرا که اکثر آن‌ها نوفالو است.

اما توضیحات بالا به این معنی نیست که هیچ‌گاه از لینک‌های نوفالو استفاده نکنید؛ و نباید به دلیل بی‌تأثیر بودن بک لینک‌‌های نوفالو در سئو از ایجاد آن‌ها چشم‌پوشی کرد.
بلکه شما می‌توانید با قرار دادن یک کامنت با محتوای خوب، افراد زیادی را به بازدید از وب سایتتان دعوت کنید؛ و این امر تأثیر بسزایی در سئوی سایت شما دارد.

با تقسیم بک لینک‌ها به دو دسته فالو و نوفالو، بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، توئیتر، لینکدین، گوگل پلاس و… همه بک لینک‌های خود را به صورت نوفالو تغییر دادند تا ارزش سایتشان بالا برود.

بنابراین اگر شما برای افزایش رتبه سایت خود از بک لینک در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، باید بدانید این کار تأثیری در رنکینگ سایت شما ندارد. اما شما می‌توانیدبا تولید محتوای قوی و جذاب مخاطبین شبکه‌های اجتماعی خود را به بازدید از وب سایتتان ترغیب کنید تا بازدید از وب سایتتان افزایش یابد.

برای داشتن رتبه بهتر در گوگل باید بین لینک‌های فالو و نوفالو تعادل برقرار کنید. با اطلاع از کاربرد هر یک، آنها را در موقعیت مناسب به کار ببرید. با مطالعه مطالب بالا مشاهده نمودید که این بک لینک‌ها در ظاهر هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. در واقع تفاوت این دو بک لینک در کد html آنها می‌باشد.

ثبت آگهی اینترنتی و بک لینک گرفتن

شما می‌توانید با مراجعه کردن به صفحه مقالات آموزشی ماکان، سایر مقالات ما را مطالعه کنید.
صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید تا با مطالب روز در حوزه دیجیتال آشنا شوید.
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟